„16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć” to międzynarodowa kampania, którą w 1991 roku zainicjował Women’s Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers w USA. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet. Każdego roku kampania rozpoczyna się w dniu 25 listopada – Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a kończy w dniu 10 grudnia – Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.

Nieruchomości

W trakcie tegorocznej akcji Urząd Miejski w Słupsku organizuje szereg działań poruszających problematykę przemocy ze względu na płeć. Są to między innymi:

Kampania „Białej Wstążki”Inauguracją akcji „16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć” będzie kampania „Białej Wstążki”. Kampania ta zainicjowana została przez kanadyjskich mężczyzn w 1991 roku, którzy postanowili, że włączą się w działania na rzecz przemocy wobec kobiet. Jako symbol akcji wybrali białą wstążkę – znak niewinności mówiący „My, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej, stosowanej wobec kobiet”. Jest to największa kampania mająca na celu przeciwdziałanie przemocy względem kobiet i prowadzona jest w ponad 55 krajach na całym świecie. Jest protestem przeciwko dyskryminacji wynikającej z uwarunkowań historycznych, środowiskowych i społecznych.

Hasło słupskiej akcji to: Jestem mężczyzną. Nie zgadzam się na przemoc wobec kobiet.

Zachęcamy wszystkich mężczyzn do włączenia się do kampanii poprzez zrobienie zdjęcia z białą wstążką i przesyłanie na adres e-mail media@um.slupsk.pl. Noszenie białej wstążki jest zobowiązaniem mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, ani akceptować przemocy wobec kobiet.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Przemoc w rodzinie – konteksty prawne, społeczne i profilaktyczne” na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Pomorskiej w Słupsku, ul. Bohaterów Westerplatte 64. W Konferencji uczestniczyć będą m.in. naukowcy oraz przedstawiciele instytucji i służb działających na rzecz osób doznających przemocy w rodzinie, m.in. sędziowie, kuratorzy sądowi, policjanci, pracownicy Szkoły Policji w Słupsku, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Celem konferencji jest możliwie dogłębna analiza zjawiska przemocy w różnych kontekstach jej występowania. (Szczegóły dostępne na: http://www.apsl.edu.pl/aktualnosci.php?a=4968-ogolnopolska-konferencja-naukowa-przemoc-w-rodzinie-konteksty-prawne-spoeczne-i-profilaktyczne-)

W dniach 27 listopada oraz 1, 2, 4, 8 i 9 grudnia 2015 roku w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym „TAMA” w Słupsku przy ul. Jana Pawła II 1 (VI piętro) pok. 606 odbędą się bezpłatne warsztaty poruszające problematykę przemocy w rodzinie. Warsztaty prowadzone będą przez specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prawnika, psychologa, prokuratora oraz wykładowców Szkoły Policji w Słupsku.

W dniu 29 listopada 2015 roku o godz. 18.00 w Teatrze Rondo w Słupsku odbędzie się spektakl pt. „Właściwie… Tango”. Spektakl inspirowany jest prawdziwymi historiami kobiet, które doświadczyły przemocy w rodzinie. (Czytaj więcej na: http://www.sok.slupsk.pl/pracownie/rondo/1106-spektakl-wlasciwie-tango)

PODZIEL SIĘ