Od stycznia 2017 Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wraz z Rzecznikiem Finansowym (RF) organizują akcję informacyjną w dziewięciu miastach w Polsce: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu.
Kredyty „frankowe” spędzają sen z powiek wielu ludziom – umowy te bywają różne, zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Dlatego niektóre z tych klauzul można podważać jako niedozwolone, jednakże do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym. W rozwiązywaniu problemu może pomóc wiele instytucji – RPO i RF porozumieli się, aby dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich porady ekspertów z Warszawy były bardziej dostępne w kraju.
Rzecznik Finansowy wspiera na każdym etapie sporu z instytucją finansową. Od poradnictwa telefonicznego i mailowego, przez oficjalne postępowania interwencyjne i polubowne, aż po wspieranie klientów na etapie postępowania sądowego.
Aby uzyskać pomoc, należy przynieść na spotkanie umowę kredytową. W czasie spotkania każdy będzie mógł zasięgnąć informacji, jakie działania w jego konkretnej sytuacji może podjąć i jak może wyglądać pomoc Rzecznika Finansowego, jeśli zainteresowany zdecyduje się na skierowanie sprawy do sądu.
Warto wiedzieć, że dyżury eksperckie są organizowane w trakcie zwykłych przyjęć w Biurach RPO i punktach przyjęć interesantów RPO – będą wtedy przychodziły do Rzecznika Praw Obywatelskich także osoby z innymi sprawami niż kwestie kredytów frankowych. Trafią one jednak do pracowników RPO, którzy zwykle przyjmują sprawy obywateli. Sprawami umów frankowych zajmą się natomiast specjaliści od finansów i prawnicy, którzy przyjadą z Warszawy.
Zainteresowanych spotkaniem z przedstawicielami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Finansowego zapraszamy 9 lutego 2017 (czwartek) od 11.00 do 15.00 do sali nr 212 (II piętro).