Czy na Twojej ulicy lub podwórku jest bezpiecznie? Może wystarczy umieścić dodatkowe oświetlenie, zniwelować krawężnik lub zamontować barierkę? Poszukujemy organizacji, które w ramach konkursu pomogą mieszkańcom w usuwaniu takich niedogodności.
23 sierpnia Prezydent Miasta Słupska ogłosiła dwa otwarte konkursy na realizację zadania publicznego dla organizacji pozarządowych oraz podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nabór ofert trwa do 13 września br., a po ich ocenie przez Komisję Konkursową wyłonieni zostaną realizatorzy zadań.
Konkursy ogłoszono w ramach tzw. instrumentu elastyczności (inaczej: cross-financing, tj. „finansowanie krzyżowe”). Ich głównym celem jest aktywizacja społeczna mieszkańców obszaru rewitalizacji poprzez zwiększenie ich udziału w życiu najbliższej okolicy, a tym samym spowodowanie, że staną się współuczestnikami procesu rewitalizacji Miasta Słupska przy jednoczesnym kreowaniu lokalnych liderów.
Zadanie „Wydobyć z mroku” realizowane będzie w latach 2019-2020 i polegać ma na przeprowadzeniu przez Realizatora naboru zgłoszeń miejsc, gdzie w odczuciu mieszkańców montaż oświetlenia przyczyni się do zwiększenia ich bezpieczeństwa np. w podwórkach lub bramach. Więcej informacji w BIP Miasta Słupska (link).
Z kolei zadanie „Przełamując bariery” zaplanowane na lata 2019-2021, polegać będzie na przeprowadzeniu przez Realizatora naboru zgłoszeń miejsc realizacji małych interwencji, polegających na likwidacji barier architektonicznych np. niwelacji krawężnika, montażu barierki lub poręczy itp. Realizacja zadania wpłynie na poprawę dostępności przestrzeni publicznej w szczególności dla osób starszych i niepełnosprawnych. Więcej informacji w BIP Miasta Słupska (link).
Wymienione zadania to kolejne dwa działania w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”, które Pani Prezydent oddaje w ręce organizacji pozarządowych i mieszkańców. W 2018 i 2019 roku wyłoniono organizację do realizacji w latach 2018-2021 następujących zadań: „Zróbmy to na nowo – kolorowo”, „Chodź, pomaluj mój świat”, „Mój jest ten kawałek ogródka” oraz „Piękny jest ten świat”. W efekcie w przestrzeni obszaru rewitalizacji działają Rewitalizacyjne Oddziały: Podwórkowy, Kwiatowy, Renowacji i Malowniczy. Koordynator, którym jest Fundacja Indygo, wspiera mieszkańców w przeprowadzeniu zmian na podwórkach przez zagospodarowanie roślinnością, odmalowanie zniszczonych ścian, bram i elementów małej architektury, zakup ławek, piaskownic czy huśtawek (więcej informacji (link). Metamorfozę przeszło już podwórko przy ulicy Wyspiańskiego. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne na podwórku przy ul. Morcinka, a mieszkańcy ul. Pobożnego są w trakcie ustalania z Fundacją zakresu prac. W ramach Oddziału Malowniczego grupa mieszkańców planuje własnoręczne stworzenie muralu przy ulicy Ogrodowej upamiętniającego zmarłego Jana Dydaka, zawodnika i medalistę olimpijskiego, a później trenera sekcji bokserskiej Czarnych.
Zadania są realizowane w ramach projekt pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.