Wybrana data – 9 września nie jest przypadkowa. Dziewiątki w dacie mają bowiem wydźwięk symboliczny i odnoszą się do liczby miesięcy, przez które nienarodzone dziecko powinno być chronione od wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Dzień ten ma na celu, uświadomienie przyszłym rodzicom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jak również zwrócenie uwagi całemu społeczeństwu na występowanie problemu spożywania alkoholu.
FAS (Fetal Alcohol Syndrome) czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to umysłowe i fizyczne zaburzenia, które mogą wyrażać się m.in. w postaci opóźnienia umysłowego, niepoprawnego funkcjonowania mózgu, anomalii rozwojowych czy zaburzeń w uczeniu się. Jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Nie ustalono jaka minimalna ilość alkoholu może spowodować występowanie FAS, dlatego nie można wykluczyć destruktywnego wpływu sporadycznego picia alkoholu przez kobiety, zwłaszcza w początkowym etapie ciąży. Dziecku
w łonie matki może zaszkodzić nawet jednorazowa dawka alkoholu.
Warto wiedzieć, że:
- JUŻ PÓŁ GODZINY PO WYPICIU ALKOHOLU przez matkę, jego stężenie we krwi dziecka jest identyczne, jak u niej;
- SKUTKI OBECNOŚCI ALKOHOLU we krwi dziecka są przez nie odczuwane dwa razy dłużej niż przez matkę;
- NAJWIĘKSZE NIEBEZPIECZEŃSTWO czyha na dziecko w pierwszych trzech miesiącach ciąży, gdyż formują się jego narządy.
Przyjmuje się, że w Polsce rodzi się ok. 3 dzieci z FAS na 1000 żywych urodzeń, przy czym szacuje się, że dzieci z FAE (Alkoholowym Efektem Płodowym), czyli mających mniej uszkodzeń może być nawet dziesięciokrotnie więcej. W Polsce każdego roku w szpitalach rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa.
Zespołowi FAS i innym uszkodzeniom alkoholowym można zapobiec w 100% zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży.