Niepełnosprawność jest jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata. Wynika to z powszechności i rozmiaru tego zjawiska. Szacuje się, że w Polsce średnio co siódmy obywatel jest osobą niepełnosprawną. Z niepełnosprawnością fizyczną wiąże się ponadto zazwyczaj tzw. niepełnosprawność społeczna, czyli niemożność pełnego funkcjonowania w otoczeniu. Osoby dotknięte tym problem często są zamknięte w sobie albo raczej, to świat jest zamknięty dla nich. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań służących ich integracji – w atrakcyjnych, zachęcających do udziału formach.
Sport to doskonała forma rehabilitacji społecznej zawierająca elementy rehabilitacji ruchowej (zdrowotnej). Ruch jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka – również niepełnosprawnego. Rywalizacja sportowa dla nich jest walką ze swymi słabościami, wadami, strachem – walką z samym sobą. I dlatego słowo sport nie powinno kojarzyć się tylko z rekordami i medalami. Uprawianie sportu pozwoli uwierzyć we własne siły i możliwości niepełnosprawnych mieszkańców Słupska – łamiąc barierę nieśmiałości, obawy przed wyśmianiem. Grupowe zajęcia sportowe zintegrują osoby niepełnosprawne, które będą przy okazji uczyć się wzajemnie od siebie optymizmu, woli walki, radzenia sobie z trudnościami codziennego życia.
Stowarzyszenie „ARCUS” od czerwca do grudnia 2013 roku realizuje projekt „Kręgle – graj z nami!”, w ramach którego niepełnosprawni mieszkańcy Słupska będą mieli bezpłatny dostęp do gry w kręgle. Spotkania odbywać się będą w kręgielni MK Bowling (C.H. Jantar, Słupsk, ul. Szczecińska 58), począwszy od 2 lipca br., w każdy wtorek o godzinie 1700
Podczas trwania projektu odbędzie się II Integracyjny Turniej gry w kręgle osób niepełnosprawnych.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Zapisy przyjmujemy na e-maila: stowarzyszenie_arcus@interia.eu bądź telefonicznie: 798-70-58-78 w godz. 1600-2000
W jednym spotkaniu może wziąć udział maksymalnie 25 osób.
Fundusze na w/w zajęcia uzyskaliśmy ze środków pozostających w dyspozycji Prezydenta Miasta Słupska, pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zapraszamy również do odwiedzin na Facebooku: www.facebook.com/stowarzyszenie.arcus
Daniel Bojaryn
Koordynator projektu