Uroczyste otwarcie wystawy w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Grodzkiej 3) 26 czerwca (środa) 2013 r. o godz. 17:00.

W programie:
– wystąpienie Krystyny Mazurkiewicz-Palacz, kierownika słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków;
– wystąpienie Katarzyny Bartosiewicz, prezesa Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Słupsku;
– wspomnienie Zdzisława Daczkowskiego i Stanisława Szpilewskiego.

Nieruchomości

Organizatorami wystawy są: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Słupsku,
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Delegatura w Słupsku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku.

W dużej mierze pomysłodawcą wystawy był śp. Stanisław Szpilewski prezes TOnZ Oddział w Słupsku, znakomity historyk sztuki i regionalista. Człowiek obdarzony niezwykłą charyzmą, zasłużony słupszczanin, który ma swój niekwestionowany wkład w ocalenie wielu słupskich zabytków od zniszczenia i zapomnienia.

Prezentowane na wystawie dzieła przedstawiają zabytkową architekturę miasta Słupska. Każdy z wymienionych powyżej autorów tworzył w innej technice oraz stylu. Każdy z nich miał odmienne spojrzenie na architekturę miasta. Skupiali oni swoją uwagę na różnych aspektach kształtującego się przed nimi obrazu Słupska.

Tadeusz Mycek jest architektem i znakomitym rysownikiem. W 1978 roku Biuro Wystaw Artystycznych oraz Klub Międzynarodowej Prasy i Książki zorganizowały w Słupsku wystawę jego prac dotyczących widoków Słupska. Rysunki Tadeusza Mycka są niezwykle ekspresyjne o dużym ładunku emocjonalnym. Charakterystyczne w nich jest to, iż powstały pod wpływem chwili i są niezwykle żywiołowe. Artysta w swych pracach uwiecznił widok miasta w danym momencie. Szybka i oszczędna kreska świadczy o pewności ręki i dużych umiejętnościach autora. „Rysują” się przed nami niezwykle interesujące, dynamiczne i finezyjne widoki, które w pełni oddają wrażliwość artystyczną twórcy i wrażliwość na piękno zabytkowych budowli.

Zdzisław Daczkowski z wykształcenia był architektem. Przez wiele lat – od 1975r. do 1999r. sprawował funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na terenie byłego województwa słupskiego, następnie był z-cą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku i kolejno – kierownikiem Delegatury WUOZ w Słupsku – do 2011r. Był organizatorem i twórcą służb konserwatorskich, którym poświecił 36 lat pracy zawodowej, zdobywając tym samym ogromne doświadczenie, wiedzę oraz umiejętności. Był inicjatorem szeregu prac konserwatorskich i restauratorskich przy wielu obiektach zabytkowych. Osobiście i z dużym zaangażowaniem nadzorował ich przebieg. Współpracował z właścicielami oraz użytkownikami obiektów zabytkowych i zawsze służył im fachową pomocą. Należał również do członków założycieli słupskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wspierającego działania na rzecz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego regionu. Popularyzował wiedzę o zabytkach wydając szereg artykułów i prowadząc działalność edukacyjną w różnych środowiskach. Dzięki jego pracy i pasji możemy podziwiać wspaniałe dzieła architektury, które ocalone zostały od zniszczenia. W prezentowanych pracach widoczne jest pieczołowite i konserwatorskie podejście do uwiecznianych przez niego zabytków. Posiadał dużą sprawność ręki, operowania kreską i piórkiem. W jego dziełach możemy dostrzec najdrobniejsze szczegóły i detale architektoniczne przedstawianych obiektów zabytkowych. Zdzisław Daczkowski oprócz tego, iż dokumentował widziane przez siebie widoki miasta i zabytków, rekonstruował również niezachowaną architekturę municypalną. Dzięki jego badaniom archiwalnym i ikonograficznym wiemy jak kształtował się obraz miasta przed wiekami.

Stefan Morawski był słupskim animatorem kultury, artystą malarzem oraz grafikiem. Posiada on na swoim koncie wiele prac, na których, w różnych ujęciach uwiecznił widoki Słupska. Zaprezentowane na wystawie grafiki jego autorstwa są niezwykle wystudiowane. Widoczna jest w nich dokładnie przemyślana wizja artystyczna. Stefan Morawski tworzył fragmentaryczne wizerunki architektury miasta, często w dość fantazyjnych i tajemniczych ujęciach.

Zarówno Tadeusz Mycek, Zdzisław Daczkowski, jak i Stefan Morawski, posiadali dużą wrażliwość na otaczającą ich przestrzeń miejską, piękno materialnego dziedzictwa i jego historię. Są twórcami, którzy operowali innym i językami form plastycznych, a których połączył jeden temat – słupskie zabytki. Podjęli się trudu uwiecznienia ich na niewielkich, a jakże wymownych, formach graficznych i rysunkowych, które zdecydowanie wzbogacają ikonografię miasta Słupska.

PODZIEL SIĘ