UWAGA INSTYTUCJE, PLACÓWKI OŚWIATOWE I ZAKŁADY PRACY ORAZ MIESZKAŃCY I OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA TERENIE MIASTA SŁUPSKA
Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku ostrzega przed możliwością wystąpienia długotrwałego upału.
Stopień zagrożenia: Upał /1
Ważność: od godz. 12:00 dnia 06.08.2013 r. do godz. 18:00 dnia 08.08.2013 r.
Obszar: województwo pomorskie i powiat elbląski.
Przebieg: Przewiduje się temperaturę maksymalną od 30 st. C do 32 st. C, nad samym morzem około 28 st. C.
Temperatura minimalna: od 17 st. C do 19 st. C.
Prawdopodobieństwo:90%
W związku z powyższym, zaleca się:
1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
2. Na terenie instytucji, placówek i zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków upału oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
3. Utrzymywać chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń, głównie poprzez stosowanie żaluzji, zasłon oraz urządzeń klimatyzacyjnych.
4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
5. W godzinach od 10.00 do 17.00, ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub osłoniętych przed nasłonecznieniem miejsc pobytu.
6. Przebywając na zewnątrz unikać miejsc nasłonecznionych. Zakładać na siebie luźno dopasowane ubiory najlepiej w jasnych kolorach. Chronić głowę przed nasłonecznieniem. Szczególną uwagę zwracać na samopoczucie dzieci i osób starszych i widocznymi problemami zdrowotnymi.
7. Spożywać zbilansowane, lekkie posiłki.
8. Pić regularnie duże ilości soków naturalnych i niegazowanej wody mineralnej.
9. Ograniczyć spożywanie napoi alkoholowych.
10. Korzystając z wypoczynku nad wodą, unikać miejsc nasłonecznionych; nie schładzać raptownie ciała.
11. Prowadząc pojazdy mechaniczne, mieć świadomość zwolnionej reakcji na zdarzenia nagłe, odbywać częstsze postoje w zacienionych miejscach oraz spożywać duże ilości napoi.
12. Bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
13. W przypadku wprowadzenia obowiązku racjonowania zużycia wody, zgromadzić niezbędne zapasy przeznaczone na własne potrzeby.
14. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999) lub policję (tel. 997) lub pod numerem telefonu alarmowego 112.
15. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i służby medyczne, głównie tym, które odnoszą się do profilaktyki zdrowotnej oraz ograniczeń zużycia wody.