Nieruchomości

Od 23 września Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mają swoje niepowtarzalne nazwy. PSZOK dla miasta Słupska oraz Gminy Kobylnica przy ul. Bałtyckiej w Słupsku nazwany został Bałtycką EkoPrzystanią, natomiast Punkt dla Gminy Słupsk, zlokalizowany przy Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie, jest Zbierkowiskiem.

Konkurs pn. „Imię dla PSZOK” cieszył się niebywałym zainteresowaniem mieszkańców Ziemi Słupskiej, w sumie uczestniczyło w nim około 200 osób, które przesłały aż pół tysiąca propozycji. Komisja konkursowa stanęła przed niełatwym zadaniem, jakim był wybór dwóch najciekawszych w jej opinii nazw dla PSZOK-ów.

W pierwszej części pracy jury wyłonione zostało 80 nazw, które przeszły do ścisłego finału. Podczas obrad nie brakowało gorących dyskusji i ciekawych argumentacji. Na szczęście dość sprawnie wypracowano odpowiedni klucz punktacji i dokonano wyboru dwunastu najlepszych nazw. Choć ustalenie, komu powinna przypaść główna nagroda, wydawało się już formalnością, wbrew pozorom okazało się być bardzo trudnym zadaniem. W końcu, po niemal dwóch godzinach pracy komisji, wyłonieni zostali laureaci.

PSZOK dla miasta Słupska i Gminy Kobylnica, znajdujący się przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku, został okrzyknięty mianem Bałtyckiej EkoPrzystani. – Bałtycka, ponieważ kojarzy się z lokalizacją PSZOK’u i położeniem całego regionu. Eko to z kolei skrót od ekologii, a także ekonomii. Przystań, bowiem PSZOK to miejsce tylko tymczasowe dla naszych śmieci, przed ich recyklingiem – mówił Jacek Zabiegły, autor nazwy.

Z kolei PSZOK dla Gminy Słupsk, zlokalizowany przy Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bierkowie, otrzymał ciekawą nazwę – Zbierkowisko. – Podobnie jak w przypadku słupskiego PSZOKU, moja propozycja odnosi się do jego lokalizacji, aby nikt nie miał wątpliwości, o jakim miejscu mówimy. Po prostu przyszło mi do głowy, że można w łatwy sposób przerobić nazwę miejscowości, aby kojarzyła się z miejscem, do którego można oddać posegregowane odpady – wyjaśniał twórca „Zbierkowiska” Jacek Stańczyk.

Celem konkursu była przede wszystkim promocja Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz zachęcanie mieszkańców Ziemi Słupskiej do korzystania z nich. Konkurs miał przybliżyć społeczeństwu, że do Bałtyckiej EkoPrzystani i Zbierkowiska można bezpłatnie oddawać takie odpady, jak m.in.: papier i tektura; szkło białe i kolorowe; tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; leki; chemikalia i inne odpady niebezpieczne; meble i inne odpady wielkogabarytowe; zużyte opony, baterie i akumulatory oraz odpady zielone.

– Niezwykle cieszymy się z tego, że tak wiele osób postanowiło wziąć udział w naszym konkursie. Świadczy to o tym, że świadomość ekologiczna wśród mieszkańców naszego regionu stale wzrasta i nie są oni obojętni wobec środowiska. Chcielibyśmy, aby nowe nazwy PSZOK’ów przyjęły się w języku potocznym i aby każdy doskonale wiedział, że zamiast wywozić różnego rodzaju odpady do lasu, może je, w zależności od miejsca zamieszkania, nieodpłatnie oddać do Bałtyckiej EkoPrzystani czy Zbierkowiska – podkreślił Prezes Zarządu PGK Mariusz Chmiel.

Głównym organizatorem konkursu było Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku. Jego partnerami były: Urząd Miejski w Słupsku, Urząd Gminy Słupsk, Urząd Gminy Kobylnica oraz sklep Decathlon Kobylnica. Nagrody wręczali: Justyna Marglarczyk, Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami UM w Słupsku, Iwona Żytka, Członek Zarządu PGK, Jan Plutowski, Zastępca Wójta Gminy Kobylnica, Adam Sędziński, Sekretarz Gminy Słupsk oraz Mariusz Chmiel, Prezes Zarządu PGK. Nagrodami były karty zakupowe do sklepu Decathlon Kobylnica oraz zestawy gadżetów Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku.

Poniżej prezentujemy kompletną listę nagrodzonych:

Główna nagroda ex aequo

  1. Dla PSZOK’u w Słupsku przy ul. Bałtyckiej 11A (Miasto Słupsk i Gmina Kobylnica)

– Bałtycka EkoPrzystań – Jacek Zabiegły

  1. Dla PSZOK’u przy ZUO w Bierkowie (Gmina Słupsk)

– Zbierkowisko – Jacek Stańczyk

Wyróżnienia:

  1. Bałtycka Graciarnia – Mateusz Szynalewski
  2. Przeżytkowo – Barbara Krasowska
  3. Ekoszyk – Bogusław Dobkowski
  4. Eko-Zakątek – Kornelia Tudruj
  5. Selektywny Zakątek – Paulina Ślusarczyk
  6. Słu-pszok – Michał Fligiel
  7. Klamociarnia – Mariusz Głaszcz
  8. Segregoland – Aleksandra Kozdrowska oraz Julia Kwiatkowska
  9. Graciolandia – Daria Lidak
  10. Eko-box – Krystyna Jankowiak
PODZIEL SIĘ