„Kiedy spotkam się z Niemenem powiem mu, że jest pewne miasto na świecie – Słupsk, który go kocha, szanuje i otacza szczególną atencją, zachowuje w pamięci i organizuje co roku niebanalną imprezę jemu poświęconą .” To fragment owacyjnie przyjętej przez festiwalową publiczność wypowiedzi Franciszka Walickiego – „ojca chrzestnego polskiego rock’n’rolla”, gościa specjalnego 7. edycji festiwalu.
Rozpoczynający tradycyjnie festiwal norwidowsko-niemenowski panel dyskusyjny Nota Anamnesis podczas tegorocznej edycji rozszerzony zostanie o sesję naukową „NIEMEN – płyty, płyty…” z udziałem polskich muzykologów i literaturoznawców, czego jednym z efektów będzie wydawnictwo multimedialne.
Atrakcyjnie – jak zawsze zapowiada się program muzyczny festiwalu w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Nowością w tym roku będą finałowe występy „Złotej Dziesiątki” Konkursu Piosenki scen@niemena wytypowanej wcześniej przez Komisję Kwalifikacyjną (w poprzednich edycjach uczestnicy Konkursu prezentowali się podczas dwóch dni festiwalu). Przewodniczącą konkursowego Jury będzie legendarna polska kompozytorka, pianistka i aranżerka – Katarzyna Gaertner .
Na Scenie Laureatów wystąpią zdobywcy Grand Prix 7.festiwalu – poznańskie trio Silent Noise, natomiast w Koncercie Specjalnym Natalia Niemen z zespołem (Piotr Baron – saksofon, Irek Głyk – perkusja, Tomasz Kałwak – instr. klawiszowe, Adam Szewczyk – gitara, Wojtek Gąsior – bas) w programie Niemen mniej znany .
Gościem specjalnym 8. edycji festiwalu będzie znakomity polski artysta-fotografik – Marek Karewicz , autor ponad 5 tysięcy zdjęć Czesława Niemena, a w przestrzeni festiwalowej prezentowana będzie wystawa prac artysty „This is Big Beat” z archiwum naszego partnera organizacyjnego – Fundacji Sopockie Korzenie.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie kolejną podróżą w czasie do korzeni polskiej muzyki młodzieżowej.
Tegoroczna 8. edycja największego w Polsce święta muzyki „polskiego artysty wszech czasów” zapowiada się równie wyjątkowo z uwagi na kolejne jubileusze przypadające w roku 2013 :
-
50 lat temu – w roku 1963 artysta zaczął używać pseudonimu „Niemen”, a stało się to w związku z występami w sławnym paryskim music-hallu „Olympia”, gdzie w programie „Idole Młodych” – obok amerykańskich sław (Stevie Wonder, Dionne Warwick, The Shirelles) zaprezentowali się najpopularniejsi wówczas polscy wykonawcy : Helena Majdaniec, Michaj Burano i Czesław Wydrzycki z zespołem Niebiesko-Czarni. Był to pierwszy, historyczny występ artystów zza „żelaznej kurtyny” na Zachodzie.
-
w roku bieżącym minie również pół wieku od powstania pierwszej kompozycji artysty „Wiem, że nie wrócisz” i wykonania przez niego nieśmiertelnej bossanovy „Pod papugami” dla Programu III Polskiego Radia, która stała się przebojem lata’63 kultowej sceny sopockiej Non-Stop (do której odwołuje się nazwa słupskiego festiwalu). Utwór „Wiem, że nie wrócisz” wykonał również artysta z zespołem Niebiesko-Czarni na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej „Opole’63” i jest to pierwszy utrwalony na taśmie filmowej publiczny występ Czesława Niemena.
-
45 lat temu [1968] autorski album artysty „Dziwny jest ten świat” – jako pierwsze wydawnictwo w historii otrzymało status „Złotej Płyty” [150 tyś.]. W roku 1968 Niemen z Akwarelami nagrał również dwa kolejne albumy : „Sukces” i „Czy mnie jeszcze pamiętasz”.
-
wreszcie w roku 2013 minie 35 lat od nagrania pierwszego w Polsce 3-płytowego albumu „Idee Fixe”, najambitniejszego, norwidowskiego z ducha i litery projektu artysty. Jubileusz „Idee Fixe” będzie apoteozą zarówno norwidowską, jak i samego Niemena.
PROGRAM
8. festiwalu młodych talentów NIEMEN NON STOP
piątek 25 X 2013 r. /Nowy Teatr im. Witkacego/
-
godz. 9.30 – 12.45 – konferencja naukowa NIEMEN NON STOP Płyty, płyty…
Dr Edyta Chlebowska /Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL/ – moderatorka
Wystąpienia:
Dr Piotr Chlebowski /Ośrodek Badań nad Twórczością C. Norwida KUL/ Jak rozumieć tytuł „Idée Fixe”?
Dr Jacek Kurek /Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego/ „Próba ucieczki dorożką na księżyc” (o kilku płytach z Niemena wyjętych)
Dr Radosław Marcinkiewicz /Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Opolskiego/ O ideonimicznej warstwie albumów Niemena
Red. Roman Radoszewski /Katowice/ Niemen – lirnik intuicyjny
Dr Mariusz Gradowski / Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego/ „Dziwny jest ten świat” (płyta, nie piosenka)
Dr Joanna Skolik /Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Opolskiego/ „I moja płyta jest cała z Norwida” – poetyckie fascynacje Niemena
-
godz.13.00 – 14.15 – panel dyskusyjny Późna twórczość Niemena
Impreza towarzysząca
-
godz. 17.00 / Dział Multimedialny Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Grodzka 3/
Spotkanie z Tomaszem Jaśkiewiczem – NIEMEN ENIGMATICw Klubie Czarnego Krążka
sobota 26 X 2013 r. /Polska Filharmonia Sinfonia Baltica/
godz. 17.00
-
scen@niemena – występy „Złotej Dziesiątki” międzynarodowego Konkursu Piosenki w loży jurorów: Katarzyna Gaertner, Tomasz Jaśkiewicz, Kazimierz Mazur
-
scena laureatów 7.festiwalu – zespół Silent Noise /Grand Prix 2012/
-
koncert specjalny – Niemen mniej znany Natalia Niemen z zespołem /Piotr Baron – saksofon, Irek Głyk – perkusja , Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe, Adam Szewczyk – gitara, Wojtek Gąsior – bas/
-
ogłoszenie werdyktu jury i ceremonia wręczenia nagród 8.festiwalu młodych talentów NIEMEN NON STOP
Imprezy towarzyszące
-
bar „Pod papugami” – wystawa fotografii Marka Karewicza „This is Big Beat”
/z archiwum Fundacji Sopockie Korzenie / z udziałem autora i gościa specjalnego
-
hol filharmonii – archiwalne videoinstalacje
gość honorowy: Małgorzata Niemen prowadzenie: Paweł Brodowski /eks-Akwarele, Jazz Forum/
sekcja rytmiczna: Błażej Gawliński /perkusja/, Bartosz Szetela /gitara basowa/, Piotr Wrombel /instrumenty klawiszowe/
Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Słupska i Marszałka Województwa Pomorskiego.