W wieku 86 lat zmarł Gerard Cieślik jeden z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu, który zasłynął m.in. strzeleniem dwóch bramek Związkowi Radzieckiemu 20 października 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W reprezentacji Polski rozegrał 45 spotkań w czasie których strzelił 27 bramek.

Gerard Cieślik był także patronem słupskiej szkółki piłkarskiej, czyli Międzyszkolnego Klubu Sportowego Cieśliki, który został założony we wrześniu 1960 roku przez Mariana Boratyńskiego, działacza sportowego i trenera. Wielu zawodników słupskiego klubu grało następnie w drużynach I i II ligi. Kilku powołanych zostało do kadry narodowej. Od 2003 roku Cieśliki spotykają się na zjazdach w Ustce. Od tylu też lat honorowym Cieślikiem jest Maciej Kobyliński, prezydent Słupska.

Nieruchomości

W czerwcu 2006 roku Gerard Cieślik spotkał się z prezydentem Maciejem Kobylińskim. Wizyta tego znakomitego piłkarza wieńczyła pobyt na Pomorzu związany z obchodami 45. rocznicy powstania klubu piłkarskiego MKS „Cieśliki” Słupsk.

GERARD CIEŚLIK

Urodzony w 1927 roku piłkarz był zawodnikiem przez całą karierę wiernym tylko jednemu klubowi Ruchowi Chorzów.

To właśnie za jego czasów Ruch odnosił największe sukcesy. Był najlepszym strzelcem w dziejach klubu. 168 ligowych trafień plasuje Cieślika na trzecim miejscu wśród najskuteczniejszych graczy w historii polskiej Ekstraklasy. Karierę zakończył w 1959 roku meczem z Wisłą Kraków.

W 1969 roku PZPN wybrał Cieślika polskim Piłkarzem Pięćdziesięciolecia.

Cieślik był młodszy od „swojego” klubu zaledwie o siedem lat. Przez całą karierę cieszył się ogromnym szacunkiem kibiców Ruchu.

Gerard Cieślik od najmłodszych lat był związany z Ruchem. Urodził się niecałe 200 metrów od historycznego boiska „Niebieskich”.

Mimo, że grając dla Ruchu otrzymywał atrakcyjne propozycje zmiany klubowych barw, nie zostawił swojej drużyny.

W 1947 roku zadebiutował w reprezentacji Polski. W sumie rozegrał w kadrze 45 meczów i strzelił 27 goli. Jest jedynym zawodnikiem w Klubie Wybitnego Reprezentanta, który nie rozegrał wymaganych 60 oficjalnych spotkań w kadrze. Został przyjęty do tego grona za zasługi dla polskiego futbolu, mimo że nie spełniał oficjalnych kryteriów.

Do historii przeszły dwa gole, które w 1957 roku strzelił na Stadionie Śląskim reprezentacji Związku Radzieckiego i jej bramkarzowi – słynnemu Lwu Jaszynowi. Po tym meczu Cieślika został bohaterem całej Polski.

Po zakończeniu piłkarskiej kariery był trenerem Ruchu, szkolił młodzież, szukał młodych talentów. Został członkiem zarządu i Honorowym Prezesem Klubu. W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi, jednak zawsze starał się być na meczach Ruchu.

PODZIEL SIĘ