W programie:
„Dawne cmentarze w powiecie słupskim” – prelekcja Krystyny Mazurkiewicz-Palacz.
„Szczątki słupskiego cmentarza z okresu międzywojennego” – wykład Warcisława Machury.
Krystyna Mazurkiewicz – Palacz, która kieruje słupską Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków opowie o zabytkach, jakimi są cmentarze powiatu słupskiego.
Prelekcja połączona będzie z prezentacją multimedialną, na podstawie książki autorskiej „Dawne cmentarze w powiecie słupskim”, Słupsk 2012. Książka ta, jak napisała autorka, „to garść wspomnień o tych szczególnych miejscach powiatu słupskiego – nierozerwalnych elementach kultury i otoczenia człowieka – cmentarzach powstałych w XIX i na początku XX wieku. Jest to próba pokazania skali, zasobu i sposobu przeobrażania się przejętego po 1945 roku dziedzictwa kulturowego.”
Publikację wydało Starostwo Powiatowe w Słupsku ze środków ,,Programu opieki nad zabytkami powiatu słupskiego na lata 2009-2012”
Warcisław Machura – nauczyciel historii filozofii i etyki oraz wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Od około 10 lat, wykorzystując stare mapy, przemierza Pomorze w poszukiwaniu starych pomników, cmentarzy i tablic pamiątkowych. Swoje znaleziska skrzętnie fotografuje.
Wykład jest efektem trwających od roku prac inwentaryzacyjnych prowadzonych przez Warcisława Machurę na terenie słupskiego cmentarza. Odnalazł on i opisał ok. 140 nagrobków z lat 1886-1943, w tym wielu obiektów już dzisiaj nie istniejących, zachowanych tylko na zdjęciach i rysunkach. Omówiona zostanie historia słupskich cmentarzy miejskich, w tym zespołu cmentarzy utworzonych na przełomie XVIII/XIX w przy ul. Kaszubskiej, okoliczności i przyczyny śmierci Słupszczan, formy ich upamiętnienia. Autor poddaje analizie formy artystyczne pomników, treści umieszczanych tam inskrypcji oraz źródła wiedzy pomocne w ustalaniu informacji o zmarłych Słupszczanach. Wykład stanowi etap pracy nad wydaniem opracowania poświęconego cmentarzowi słupskiemu, kolejnego po książce poświęconej pomnikom żołnierskim na terenie powiatu słupskiego wydawnictwa autorstwa Warcisława Machury „Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego” Słupsk 2011.
Wstęp wolny.
Fot. 1 Karolina Pawłowska
fot. 2 APR-SAS www.nasze-miasto.pl