I OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA TERENIE MIASTA SŁUPSKA
Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku ostrzega przed możliwością wystąpienia intensywnego opadu śniegu.
Stopień zagrożenia: Zawieje/zamiecie śnieżne/1
Ważność: od godz. 13:30 dnia 27.01.2014 do godz. 12:00 dnia 29.01.2014
Obszar: Województwo pomorskie – subregion nadmorski
Przebieg: Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane wiatrem o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h oraz porywami wiatru od 50 km/h do 60 km/h.
Prawdopodobieństwo: 90 %
W związku z powyższym, zaleca się:
1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów radiowych nadawanych przez lokalne rozgłośnie.
2. Na terenie instytucji, placówek i zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków opadu śniegu oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
3. Ograniczyć do niezbędnego minimum opuszczanie mieszkań lub miejsca pobytu, aż do ustąpienia zagrożenia. Przebywając na zewnątrz, unikać przechodzenia wzdłuż ścian budynków, pod wystającymi dachami i balkonami, z których zwisają sople lub nawisy śnieżno – lodowe.
4. Przebywając poza terenem zabudowanym, unikać wędrówki na przełaj, trzymając się tylko przetartego szlaku lub drogi.
5. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
6. Unikać podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna zatankować pojazd do pełna, zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze.
7. Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i przerwać podróż.
8. Po utknięciu w zaspie, nie opuszczać pojazdu, gdy najbliższe siedziby ludzkie są oddalone więcej niż 100 m. Zamontować na szczycie anteny samochodu kawałek tkaniny w jaskrawym kolorze.
9. Jeśli w samochodzie znajduje się więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.
10. Co godzinę uruchomić silnik na okres ok. 10 min.
11. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999) lub policję (tel. 997) lub pod numerem telefonu alarmowego 112.
12. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.