„Dzięki konkursowi chciałbym Wam przypomnieć postać Słupskiego Chłopczyka – słynnego bohatera etykiety serka wytwarzanego niegdyś w Słupsku, który przyniósł naszemu miastu niezwykłą sławę. Liczę na to, że Wasze plastyczne zdolności, pomysłowość oraz chęć rywalizacji spowodują, że powstaną ciekawe prace, w formie komiksu, opowiadające o przygodach i podróżach naszego bohatera.” – Maciej Kobyliński, Prezydent Miasta Słupska.
Niezbędne informacje dotyczące Konkursu znajdują się w Regulaminie (dołączonym niżej jako plik do pobrania).
Na zgłoszenia komiksów jest czas do 15 maja 2014 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!
„Słupski Chłopczyk” to nazwa sera typu camembert wytwarzanego od 1925 r. w słupskiej mleczarni. Był to ser nie byle jaki, lecz delikates, który zawojował Europę. Przynosił miastu wówczas nie tylko zyski, ale również sławę.
Na etykiecie serka widniał na niebiesko granatowym tle, odziany w czerwony surdut i czerwony beret, wędrujący chłopiec, który w prawej ręce niesie długi kostur, a w lewej duży krążek sera. W oddali widoczne są nieco rozmyte kontury słupskich zabytków. Opuszczający mury grodu nad Słupią chłopiec, jednoznacznie kojarzy się z wędrowcem, który niesie w świat produkt ze Słupska i symbolizuje eksport tego znakomitego sera.
Słupski Chłopczyk” nie potrzebował reklamy. Osiągnął tak wysoką popularność, że już w latach dwudziestych XX wieku był widoczny wszędzie: na plakatach, w gazetach, przewodnikach, w pociągach i na zabawnych zdjęciach. Serek okazał się sztandarowym produktem na wystawie EXPO w 1927 roku w Paryżu, gdzie został nagrodzony Złotym Medalem i Krzyżem Zasługi. Na przygotowanej specjalnie z tej okazji pocztówce widać triumfalny pochód „Słupskiego Chłopczyka” przez Paryż. Dzięki swoim niepowtarzalnym walorom smakowym serek cały czas zdobywał wiele nagród i wyróżnień. Po wojnie produkcję „Słupskiego Chłopczyka” przeniesiono do Bawarii w Niemczech, gdzie był wytwarzany przez spadkobierców dawnego współwłaściciela słupskiej mleczarni.
Dzięki staraniom słupskiego magistratu, po ponad sześćdziesięciu latach nasz słynny serowy hit powrócił i był produkowany w pobliżu Słupska. Władzom miejskim udało się przywrócić licencję na ten wyrób. Warto podkreślić, że w 2010 r. Słupski Chłopczyk zajął pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na najbardziej oryginalny Gadżet Miejski, a Teatr Władca Lalek uczynił ze Słupskiego Chłopczyka głównego bohatera jednego ze swoich spektakli. Sympatyczny bohater w czerwonym mundurku pojawia się również jako bohater opowiadań, m.in. słupska pisarka Jolanta Nitkowska-Węglarz jest autorką opowiadania pt. „Jak Słupski Chłopczyk dzieci zaczarował”.