Teatr, ze swoją magią i mocą przenoszenia nas z nastroju w nastrój, towarzyszy nam od pierwszych świadomych lat życia. Mało jest ludzi, których nie pociągałby tajemniczy świat, nie tylko od strony widowni, ale i stamtąd, sprzed świateł rampy, zza kulis, z garderoby. Świat, który pozwala na zwolnienie życiowego tempa, aby zanurzyć się w otchłani sztuki.

27 marca od 1961 roku jest Międzynarodowym Dniem Teatru. Został uchwalony na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Jest obchodzony rokrocznie przez ponad sto ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na całym świecie.

Nieruchomości

Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja poświęcone znaczeniu i problemom teatru. Premiery i spektakle okraszone są jeszcze większą nutą wyjątkowości i podniosłego charakteru niż ma to miejsce w każdy inny dzień roku.

Nie inaczej wyglądają propozycje przygotowane przez słupskie Teatry z okazji tego wyjątkowego święta.

27.03.2014 (CZWARTEK) – OŚRODEK TEATRALNY RONDO

godz: 19.00 – monodram „Od przodu i od tyłu”

w wykonaniu Mateusza Nowaka, w reżyserii Stanisława Miedziewskiego

godz: 20:00 – odczytanie orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru – Wiesław Dawidczyk

godz: 20:15 – trzy toasty

      • pierwszy z życzeniami 100 lat dla słupskiej sceny teatralnej we wszystkich jej odsłonach

      • drugi za 40 lat monodramów Stanisława Miedziewskiego

      • trzeci za 25 lat „gwiżdżowania” czyli pracy artystycznej grupy teatralnej „Gwiżdże”

„Od przodu i od tyłu” -Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII – wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej pracy Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.

28.03.2014 (PIĄTEK) – NOWY TEATR IM. WITKACEGO W SŁUPSKU

godz: 18:00 – spektakl premierowy „Księżniczka na opak wywrócona”

w reżyserii Natalii Sołtysik

godz: 20:00

      • odczytanie orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru – Zbigniew Kułagowski

      • złożenie życzeń przez Prezydenta Miasta Słupska

Spektakl „Księżniczka na opak wywrócona”to spotkanie ze znakomitą literaturą oraz z błyskotliwym, skrzącym się dowcipem, teatrem wywodzącym się z włoskiej commedia dell’Arte. Tekst XVII – wiecznego barokowego poety i dramaturga hiszpańskiego Pedra Calderóna de la Barki mimo upływu czasu nie traci na znaczeniu. To pełna dowcipu, nieporozumień, nagłych zwrotów akcji i przebieranek opowieść, w której księżniczka i służąca zamieniają się rolami. W wyniku tej skomplikowanej sytuacji rodzą się liczne nieporozumienia pociągające za sobą zabawne konsekwencje. Co najważniejsze, ta zamiana ról w konsekwencji pozwala wydobyć sens sztuki mówiący o tym, że „życie to sen a świat – to wielki teatr”.

29.03.2014R (SOBOTA) – PAŃSTWOWY TEATR LALKI „TĘCZA” W SŁUPSKU

godz: 11:00

      • odczytanie orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru

      • złożenie życzeń przez Prezydenta Miasta Słupska

      • podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci pt.: „Moje wrażenia z Tęczy”

      • spektakl teatralny „Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych” w reżyserii Ireny Dragan

        Przedstawienie „Opowiadanie Króla Wysp Hebanowychoparte jest na zbiorze baśni Bolesława Leśmiana Klechdy sezamowe. To stamtąd pochodzą dwie historie użyte w inscenizacji. Pierwsze opowiadanie Rybak i geniuszma swoją kontynuację w Opowiadaniu Króla Wysp Hebanowych. I tak powstaje całość treści, która zaciekawi niejednego Widza.

Bajka przenosi w krainę pewnego króla, który opowiada o swoich barwnych losach Sułtanowi. Ta niezwykła opowieść przekazuje pewne morały, które każde dziecko powinno poznać. Opowieść dedykowana jest wszystkim miłośnikom dobrej zabawy. Widz będzie z zainteresowaniem obserwować dzieje bohaterów i słuchać opowieści, w której zło jest ukarane, a nagrodzona jest dobroć, mądrość i wierność. Scenografia przyciąga barwnością, gra aktorska bawi i uczy a oko przyciągają barwne, orientalne kostiumy oraz choreografia. To aktorzy kreują scenografię umiejętnie sterując przesuwanymi planszami i prezentując poszczególne miejsca akcji. W spektaklu przenikają się trzy plany- żywy, lalkowy i plan tzw. teatru czarnego.

MDT – RONDO
http://www.sok.slupsk.pl/pracownie/rondo/719-miedzynarodowy-dzien-teatru-2014

MDT- Nowy Teatr
http://www.nowyteatr.pl/spektakle/tytul=ksiezniczka-na-opak-wywrocona,itemID=80/

MDT – Tęcza
http://teatrlalkitecza.pl/miedzynarodowy-dzien-teatru/

PODZIEL SIĘ