Tematem tegorocznej kampanii jest: „Podnoszenie podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe”
Celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.
Ten dzień stanowi okazję, aby przypomnieć, że palenie tytoniu uznano za najważniejszy czynnik zagrożenia zdrowia i przedwczesnej umieralności na całym świecie. Dym tytoniowy zawiera 4 000 różnych substancji chemicznych, w tym kilkaset toksycznych i co najmniej 50 o udowodnionym działaniu rakotwórczym. U palaczy występują trzy grupy chorobowe, które rzadko pojawiają się u osób niepalących, tj. rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz zawał serca przed 50. rokiem życia. Ponadto, istnieje cała lista tzw. chorób odtytoniowych, których prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się wraz z liczbą wypalonych papierosów.
Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia.
Nie pal i nie pozwól, aby ktoś inny palił przy Tobie i Twoich bliskich!