Kino Rejs 4 – 5 czerwca zaprasza na debiutancki film Michała Bielawskiego „Mundial. Gra o wszystko”.
W swym obrazie reżyser z prawdziwą wirtuozerią splata na ekranie dwa światy: sportu (Mundial ’82) i polityki (panujący wówczas stan wojenny).
Mistrzostwa „España ’82” były ostatnim sukcesem reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach świata. Cała Polska oglądała wspaniałe bramki Bońka i Smolarka, popis umiejętności Laty, Kupcewicza i Buncola, widowiskowe parady Młynarczyka. Na moment zapomniano, że tłem sportowego spektaklu są surowe prawa stanu wojennego, cenzura, wojsko na ulicach, więzienia zapełnione opozycjonistami. Występ piłkarzy był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”.
„Mundial. Gra o wszystko” to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.
Dokument „Mundial. Gra o wszystko” to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce, animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.
Ponadto 5 czerwca, po seansie filmu „Mundial. Gra o wszystko” zapraszamy na spotkanie i rozmowę z reżyserem.
Spotkanie autorskie w Dyskusyjnym Klubie Filmowym PROJEKCJA odbędzie się dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.