Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Br. Gierymskich 1) zaprasza 10 czerwca 2014 r. na godz. 11.00 na otwarcie wystawy książki etnograficznej „Z Oskarem Kolbergiem przez polską wieś”.

Nieruchomości

Oskar Kolberg był etnografem, muzykiem i kompozytorem. Urodził się 22 lutego 1814 r. w Przysusze (woj. mazowieckie), gdzie obecnie znajduje się muzeum jego pamięci. Zmarł 3 czerwca 1890 r. w Krakowie. W 1841 r. ukazał się pierwszy zbiór Pieśni ludu polskiego, których kontynuacją była wydana w latach 1865-90 seria Lud. W kolejnych zeszytach Kolberg zamieszczał pieśni z różnych regionów Polski. Rezultatem jego pasji jest zapis ok. 10 tys. jednogłosowych melodii wraz z tekstami pochodzącymi ze wszystkich regionów Polski, a także z Białorusi, Litwy, Rusi Czerwonej i Karpackiej, Czech, Moraw oraz Słowacji.

W opublikowanych dziełach znajdują się opisy ludowej obrzędowości, zamieszczone są bajki, wierzenia, legendy, podania i przysłowia. Kolberg pisał o wiejskiej architekturze, wyposażeniu chat chłopskich i strojach ludowych. Wydał również prace poświęcone szeroko rozumianej problematyce muzycznej. Kolberg pozostawił pełnowartościową dokumentację polskiej sztuki i tradycji ludowej. Po II wojnie światowej podjęto decyzję o opublikowaniu Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.

6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

Wstęp wolny. Wystawa odbywa się w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”.

PODZIEL SIĘ