Spotkanie rozpoczęło się spektaklem pt.: „Leśny kot dawniej i dziś”, który przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku. Ponadto, zwycięska praca została zaprezentowana w wersji mulimedialnej, a pozostałe komiksy można było dotknąć i obejrzeć.
Autorem najlepszego komiksu jest Mateusz Kluska, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku, który pokonał ponad 30 rywali z klas IV – VI szkół podstawowych. W nagrodę otrzymał m.in. wyjątkową statuetkę, którą specjalnie na tę okazję wykonała Pracownia Rzeźbiarsko – Odlewnicza Piotra Garstki z Szymanowej k. Poznania. Statuetka jest z brązu i przedstawia wizerunek Słupskiego Chłopczyka. Jest to jedyny taki egzemplarz!
II miejsce zajął Bartosz Dziułka, uczeń Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Gustawa Morcinka w Słupsku, III miejsce – ex aequo Michał Batruch i Aleksandra Kłosowska, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku, a także Kacper Kaczmarek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Słupsku.
Jury postanowiło przyznać wyróżnienie Ksaweremu Mielniczukowi, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku.
Nagrodzenie i wyróżnienie początkujących twórców komiksu było doskonałą okazją do uhonorowania pochodzącego ze Słupska Wojciecha Stefańca – autora najlepszego komiksu 2013 roku w Polsce, którego dzieło pt. „Noir” zostało uznane za najwspanialsze przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Tego wielkiego osiągnięcia oraz talentu pogratulował Panu Wojciechowi Maciej Kobyliński, prezydent Słupska.
„Cieszy mnie, że do swoich komiksów wplata Pan znane słupszczanom pejzaże. Dzięki temu w komiksie, którego akcja rozgrywana jest w stolicy, rozpoznać można fragmenty przepięknych słupskich kamienic.” – napisał prezydent w liście do Wojciecha Stefańca.
W marcu Maciej Kobyliński, Prezydent Miasta Słupska zaprosił Uczniów do udziału w konkursie plastycznym polegającym na wykonaniu komiksu pt. „Podróże Słupskiego Chłopczyka”.
„Dzięki konkursowi chciałbym Wam przypomnieć postać Słupskiego Chłopczyka – słynnego bohatera etykiety serka wytwarzanego niegdyś w Słupsku, który przyniósł naszemu miastu niezwykłą sławę. Liczę na to, że Wasze plastyczne zdolności, pomysłowość oraz chęć rywalizacji spowodują, że powstaną ciekawe prace, w formie komiksu, opowiadające o przygodach i podróżach naszego bohatera.” – mówił Maciej Kobyliński, Prezydent Miasta Słupska.
Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczestnicy zadbali, by fabuła była atrakcyjna i zawierała odniesienia do dziedzictwa kulturowego Ziemi Słupskiej. Technika i walory estetyczne zachwyciłyby nie jednego profesjonalnego autora komiksów.
Mateusz Kluska już dwukrotnie wygrał ogólnopolski konkurs na przygotowanie komiksu o przygodach Koziołka Matołka organizowany przez Europejskie Centrum Bajki.