Działania, których odbiorcami jest ogół społeczeństwa są realizowane za pośrednictwem trzech grup – jednostek samorządu terytorialnego (gmin), przedsiębiorstw, a także edukatorów.
Kampania jest przeprowadzana pod hasłem „Misja-emisja”, by podkreślić, że walka z niską emisją jest zadaniem – misją, której realizacji powinien podjąć się każdy.
Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie za sobą korzystanie z nisko sprawnych urządzeń grzewczych, spalanie złej jakości paliw energetycznych, a także zły stan techniczny urządzeń i instalacji kotłowych oraz nieprawidłowa ich eksploatacja, podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie proekologicznych sposobów ogrzewania, a także uświadomienie im korzyści wynikających likwidacji niskiej emisji.
Wiodącym elementem jest postać Dymskiego, który nie tylko pełni rolę edukatora, doradcy i mentora, ale także pozytywnego bohaterem kampanii. Dymski to dzielny pogromca dymonów (trujących dymów, powstałych na skutek niskiej emisji). Do tej postaci odwołują się filmy wideo, komiks, edukacyjna gra miejska, materiały promocyjne i informacje na stronie internetowej projektu.
ELEMENTY KAMPANII
Konkurs dla gmin „Gmina z misją” (styczeń – wrzesień). Jego celem jest promocja inicjatyw podejmowanych przez gminy, mających na celu likwidację niskiej emisji. Przedmiotem jest upowszechnienie i uhonorowanie wszelkich podejmowanych przez gminy działań (informacyjnych, edukacyjnych i inwestycyjnych), zmierzających do likwidacji na ich terenie problemu likwidacji niskiej emisji.
Konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcyjny „Lekcja o niskiej emisji” (styczeń –październik). Jego celem jest przybliżenie uczniom zagadnień związanych z niską emisją, rozwijanie postawy ekologicznej i aktywizacja środowiska nauczycielskiego.
Inicjatywa „Ciepło, cieplej… ciepłownia” (cały okres trwania projektu). W jej ramach Organizatorzy kampanii chcą zachęcić ciepłownie do zorganizowania imprezy na swoim terenie pod wspólną nazwą „Dni otwarte ciepłowni”, której tematem przewodnim będzie likwidacja niskiej emisji
Konferencja dla gmin „Niska emisja – poważny problem” (luty). Podczas niej uczestnicy poznają m.in. możliwości uzyskania dofinansowania na realizację przedsięwzięć, mających na celu likwidację niskiej emisji, a także dowiedzą się, jak przygotować „Plany gospodarki niskoemisyjnej dla gmin”.
Komiks „Dymski kontra demony” (luty). Dla dzieci i młodzieży, które biorą udział w programie edukacyjnym, realizowanym w ramach projektu „Misja-emisja” (np. w ramach Dni Otwartych Ciepłowni, czy też konkursu dla gmin) został przygotowany komiks. Jego bohaterem jest Dymski, który walczy z niską emisją i uświadamia czytelnikom, jakie zagrożenia się z nią wiążą.
Dlaczego niska emisja jest tak niebezpieczna? Kim jest komisarz Dymski? Kim są Dymony? Jak wygląda życie mieszkańców zanieczyszczonego miasta, mogących funkcjonować tylko w kombinezonach ochronnych? Jak przekonać kobietę, żeby przestała palić śmieci?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w filmach promujących ogólnopolską kampanię informacyjno- edukacyjną ,,Misja- emisja’’.
https://www.youtube.com/watch?v=2ikgzFIctxo
https://www.youtube.com/watch?v=qnV1ebFebvU
https://www.youtube.com/watch?v=yzaQ1SvdQaE
https://www.youtube.com/watch?v=Od85p2SAhRI