Słupska drużyna zajęła pierwsze miejsce na Integracyjnym Turnieju Gry w Kręgle na Wózkach Inwalidzkich KOSZALIN-SŁUPSK-KOŁOBRZEG – SZCZECIN.

Nieruchomości

Słupsk reprezentowali: Alicja Świątek Brzezińska, Małgorzata Kołodziejczak, Jakub Nacfalski oraz Mirosław Piszko. W skład naszej drużyny weszły osoby ze sprzężoną niepełnosprawnością. Korzystali oni ze specjalnej rynienki, która umożliwiała rzuty kulą. Musieli oni techniczne triki zastąpić precyzją ustawienia urządzenia. Niestety siła i tempo suwu kuli nie było sprzymierzeńcem w tej grze. Tym większy sukces słupskich zawodników, którzy siłę musieli zastąpić logicznym myśleniem.

Turniej połączony był z oficjalnymi obchodami jubileuszu 25-lecia powstania Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Ikar” w Koszalinie oraz 20-lecie pracy społecznej Stanisława Żabińskiego. Na uroczystości przybyły władze województwa zachodniopomorskiego, ministerstwa edukacji i ochrony środowiska , miasta Koszalin, biskup Paweł Cieślik, a także przedstawiciele instytucji i organizacji na co dzień współpracujących z IKAREM.

Niepełnosprawność jest jednym z ważniejszych problemów współczesnego świata. Wynika to z powszechności i rozmiaru tego zjawiska. Szacuje się, że w Polsce średnio co siódmy obywatel jest osobą niepełnosprawną. Z niepełnosprawnością fizyczną wiąże się ponadto zazwyczaj tzw. niepełnosprawność społeczna, czyli niemożność pełnego funkcjonowania w otoczeniu. Osoby dotknięte tym problem często są zamknięte w sobie albo raczej, to świat jest zamknięty dla nich. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań służących ich integracji – w atrakcyjnych, zachęcających do udziału formach.

Sport to doskonała forma rehabilitacji społecznej zawierająca elementy rehabilitacji ruchowej (zdrowotnej). Ruch jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka – również niepełnosprawnego. Rywalizacja sportowa dla nich jest walką ze swymi słabościami, wadami, strachem – walką z samym sobą. I dlatego słowo sport nie powinno kojarzyć się tylko z rekordami i medalami. Uprawianie sportu pozwoli uwierzyć we własne siły i możliwości niepełnosprawnych mieszkańców Słupska – łamiąc barierę nieśmiałości, obawy przed wyśmianiem. Grupowe zajęcia sportowe zintegrują osoby niepełnosprawne, które będą przy okazji uczyć się wzajemnie od siebie optymizmu, woli walki, radzenia sobie z trudnościami codziennego życia.

Gratuluję!!!

Beata Kątnik

PODZIEL SIĘ