30 czerwca kapituła konkursu „Rzeka Roku” wyłoniła 11 finalistek, na które można głosować do 29 września 2014 roku. Wśród 11 polskich rzek nie mogło zabraknąć rzeki Słupi, w której wodach roi się od ryb łososiowatych. Aby oddać swój głos wystarczy wejść na stronę internetową www.rzekaroku.pl, tam na dole ekranu widnieje 11 rzek, na które można oddać swój głos. Należy kliknąć na Słupię i na ilustracji obrazującej rzekę kliknąć kroplę „głosuj”. Następnie należy potwierdzić oddanie swojego głosu wchodząc na swoją pocztę elektroniczną, którą podaje się oddając głos.
W opisie na stronie internetowej konkursu www.rzekaroku.pl Słupia jawi się jako pełna walorów przyrodniczych, historycznych i krajobrazowych rzeka, dlatego też w jej zlewie utworzono Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” – jedyny w województwie pomorskim park typu dolinnego.
„Słupia jest atrakcyjna szczególnie jesienią, kiedy nadrzeczne łęgi, buczyny i grądy mienią się różnymi odcieniami złota i czerwieni. Wtedy to właśnie w Słupi i jej dopływach tarło odbywają trocie wędrowne i łososie atlantyckie. 1 stycznia po zakończeniu okresu ochronnego tych ryb rzesze wędkarzy z najodleglejszych zakątków Polski gromadzą się nad brzegami rzeki, by spróbować dołączyć do grona zwycięzców w organizowanych tego dnia zawodach. W czasie spaceru na rzeką koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jej dno. Jest niezwykłe, bo… czerwone. To dowód, że w Słupi występuje Hildenbrandia rzeczna, chroniony gatunek glonu” – informują autorzy konkursu
Konkurs Rzeka Roku skierowany jest do różnych grup społecznych, aby zainteresować je cennymi przyrodniczo, społecznie, kulturowo rzekami w ich lokalnym środowisku. Konkurs jest okazją do odkrywania w swojej okolicy niezwykłego miejsca nad rzeką; zdobycia wiedzy na jego temat i lepszego rozpoznania środowiska przyrodniczego, historycznego, kulturowego i społecznego. To ciekawy sposób na odkrywanie wartości swojej lokalnej ojczyzny, a także na zwiększenie zainteresowania miejscowej społeczności środowiskiem naturalnym wokół.Ambasadorka konkursu Rzeka Roku jest podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska.
Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja – Zaadoptuj rzekę, który zachęca do poznawania i pielęgnowania dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego rzek i innych akwenów. W latach 2005 – 2013 dzięki zaangażowaniu ponad 123 000 osób, zaadoptowano 650 rzek i akwenów w ponad 1128 miejscach.
Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.rzekaroku.pl