22 i 23 września 2014 roku Maciej Kobyliński, prezydent Słupska uczestniczył w 25. posiedzeniu Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów połączonego z seminarium nt. „Roli władz lokalnych i regionalnych w przyszłości Unii Europejskiej, które odbyło się Brindisi we Włoszech.

Nieruchomości

Podczas posiedzenia komisji omawiano projekty opinii Komitetu Regionu poświęcone m.in. pakietu Unii Europejskiej dotyczącego europejskiej polityki sąsiedztwa, przywrócenia więzi między Europą i jej obywatelami dzięki lepszej komunikacji na poziomie lokalnym oraz roli władz lokalnych i regionalnych w wielopoziomowej ochronie praworządności i praw podstawowych w Unii Europejskiej.

Seminarium, poświęcone roli władz lokalnych i regionalnych w przyszłości Unii Europejskiej podzielone zostało na trzy sesje:

Sesja 1: „Kompetencje UE, odnowiona rola unijnych instytucji i szczególna rola Komitetu Regionów”:

Podczas tej sesji przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych wypowiadali się na temat oceny ewentualnych zmian do ram instytucjonalnych Unii Europejskiej, a także związanych z nimi oczekiwań, jak również omawiali aktualny rozwój pogłębionej Unii Europejskiej i szczególną rolę, jaką ma odegrać w niej Komitet Regionów. Swoją analizę sytuacji zaprezentowali przedstawiciele innych instytucji i ośrodków analitycznych.

Sesja 2: „Reagowanie na wyzwania – jak wzmocnić wsparcie publiczne dla projektu europejskiego w terenie?”:

Podczas tej sesji uczestnicy przeanalizowali możliwości poprawy wizerunku projektu integracji europejskiej przez przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych oraz instytucje europejskie.

Sesja 3: „Perspektywa w terenie – rozwijanie struktury sprawowania rządów i uprawnień w państwach członkowskich / wyzwania nowego okresu programowania”:

Istotne jest odpowiednie zastosowanie w unijnym prawodawstwie zasad pomocniczości i proporcjonalności, zwłaszcza poprzez zapewnienie, że UE działa z poszanowaniem kompetencji władz lokalnych i regionalnych. Na tej sesji uczestnicy wyrazili obawy związane ze zmianami w dziedzinie sprawowania rządów oraz wyzwaniami dotyczącymi nowego okresu programowania.

PODZIEL SIĘ