W dni 18 grudnia 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pn. „Nowa Jakość NOT”. Dzięki temu projektowi Federacji Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) udało się wiele zrobić dla zrzeszonych w niej stowarzyszeń oraz rozpropagować ją w naszym regionie. Na spotkanie przybyło ok. 80 osób członków organizacji i zaproszonych gości.

Projekt ten rozpoczął się konferencją ,w której uczestniczyli członkowie stowarzyszeń NOT, różnych branżowych Marzena Łukasik z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Marta Mach z Centrum Inicjatyw Obywatelskich. Podczas tej konferencji dyskutowano nad kierunkami kształcenia ,które zgodne byłyby z rynkiem pracy w Słupsku i jego okolicach oraz metodami pracy w zespole pozwalającymi osiągnąć jak najlepsze wyniki w pracy stowarzyszeniowej .

Nieruchomości

Projekt ten był adresowany do wszystkich Stowarzyszeń NOT i także oczekiwał zaangażowania z ich strony.
Przykładem takiej realizacji były pierwsze warsztaty ,które w dużym stopniu przygotowali koledzy ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich a ciężar poprowadzenia warsztatów wzięli na siebie także koledzy z innych stowarzyszeń NOT. Była tu okazja zapoznać się z ciekawymi tematami różnych branż oraz zrelaksować się w koleżeńskiej atmosferze przy ognisku.
Podczas drugich warsztatów mających na celu nawiązanie współpracy z wiodącą jednostką w zakresie propagowania postępu Słupskim Inkubatorem Technologicznym oraz z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania rozbudzono pomysły stowarzyszeń zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku na możliwości wykorzystania naszej wiedzy i dorobku we współpracy z instytucjami funkcjonującymi obok nas w Słupsku.

Podczas tzw. lekcji technicznych w szkołach zapoznano młodzież szczegółowo z historią ruchu stowarzyszeniowego NOT oraz jego dorobku i przekazano tę wiedzę uczniom szkół ponadgimnazjalnych w Słupsku ,Ustce i Lęborku oraz w Wyższej Hanzeatyckiej Szkole Zarządzania w Słupsku i Akademii Pomorskiej w Słupsku z nadzieją, że zainteresuje się ich zawodem inżyniera oraz zostaną odmłodzone szeregi tej organizacji na czym bardzo zależy obecnemu Zarządowi .

W szkołach tych ogłoszono także konkurs na temat wiedzy o dorobku polskich inżynierów co spowodowało , że młodzi ludzie zainteresowali się organizacją NOT ,posiedli wiedzę dzięki której można było obdarować ich nagrodami z dużą satysfakcją wynikającą z osiągniętego spodziewanego rezultatu projektu. Do konkursu zgłosiło się 47 uczniów z czterech szkół. Do eliminacji przeszło 20 uczniów ,z których wyłoniono trzech laureatów:

1 Łukasz Czaja Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych Lębork kl. I TM I
2 Daria Szewczyk Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce Liceum im. Mikołaja Kopernika Kl 2a Liceum Ustka I
3 Kinga Walawicz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku kl.2 el Słupsk III

W czasie konferencji wystąpiła uczennica Kinga Walawicz prezentując tragiczne losy inżyniera Jacka Rafała Karpińskiego. Wystąpienie zrobiło duże wrażenie na zebranych do tego stopnia ,że jedne z inżynierów Jerzy Safader zaproponował uczennicy stypendium a następnie pracę w swojej firmie.

Gościem konferencji był znany inżynier z Wilna Jan Andrzejewski ,który opowiedział o pracy stowarzyszeń inżynierskich na Litwie.
W ramach projektu wydano też Monografię Inżynierów Pomorskich .
Powstało dzieło składające się ze 110 życiorysów głownie osób ,które w swoim czasie zostały wpisane do Księgi Zasłużonych dla Federacji FSNT -NOT oraz tych , które w widoczny sposób wspierały działania związane z postępem technicznym w naszym regionie: prezydenci, starości burmistrzowie, wójtowie. W czasie konferencji rozdano te monografie inżynierom uczestniczącym w spotkaniu lub rodzinom nieżyjących Kolegów .Po rozdaniu odbyła się dyskusja , w czasie której stwierdzono konieczność wydania dalszej części następnego wydania poszerzonego.

Na koniec podziękowano wszystkim ,którzy uczestniczyli w tym projekcie bo dzięki ich pracy można było zrealizować projekt pt. „Nowa jakość NOT” z pożytkiem dla Federacji NOT promując jej osiągnięcia w naszym regionie i tworząc wizerunek organizacji ,która ma wielką tradycję i dzisiaj wśród organizacji pozarządowych ma swoje bardzo ważne miejsce.

Koordynator Projektu
Krystyna Popiel

PODZIEL SIĘ