Wyróżnienie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku w konkursie „Pomorski Pracodawca Roku 2014”
Po raz kolejny doceniono starania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Biblioteka otrzymała wyróżnienie w konkursie „Pomorski Pracodawca Roku 2014”. Konkurs organizowany jest przez największą i najstarszą organizację pracodawców działającą na obszarze województwa pomorskiego „Pracodawcy Pomorza” i ma na celu promocję pracodawców, którzy swoimi działaniami wspierają rozwój gospodarczy kraju i regionu. Konkurs tradycyjnie odbywa się pod patronatem Wojewody Pomorskiego oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Nieruchomości

Ideą konkursu jest wyłonienie podmiotów, firm – liderów wśród pomorskich przedsiębiorstw, które nie tylko osiągają dobre wyniki ekonomiczne, ale również tworzą właściwe warunki pracy oraz potrafią dostrzec potencjał swoich pracowników. Niezaprzeczalnie kultura i biznes idą w parze, rośnie identyfikowalność tegoż partnerstwa, jako determinanty przewagi konkurencyjnej. Wiele miast opiera swój rozwój na silnym związku z kulturą. I to się opłaca. Kultura, z definicji wyrastająca ze sfery wolności, dla biznesu i związanych z nim praktyk może być nieprzewidywalna, nie jest bowiem mierzalna. Coraz częściej w biznesie mówi się wprost o ogromnej roli kultury. Niewątpliwie kultura ma ogromny wpływ na wizerunek miejsca, kreuje przestrzeń lokalną, inspiruje i inicjuje lokalne działania, a w konsekwencji ma wpływ na stymulowanie ożywienia gospodarczego i pomocy w rozwiązywaniu wielu problemów społecznych. Niezwykle cieszy fakt, że biblioteka została doceniona w obszarze biznesu. Takie wyróżnienie jest przyczynkiem do wyznaczania kolejnych celów, których realizacja przyczyni się do pozytywnych zmian, zmieni również nas samych.

Program rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku opiera się na partnerstwie, sieciowaniu działań oraz tworzeniu zespołów kreatywnych, które korzystając z odpowiednich narzędzi budują przestrzeń społeczną, działając zawsze z mieszkańcami miasta i regionu. Krocząc drogą automatyzacji i sieciowania instytucja tworzy model biblioteki hybrydowej, w której musi nastąpić jeszcze wiele zmian, by mogła funkcjonować efektywnie, elastycznie, zdalnie, zgodnie z potrzebami współczesnego użytkownika. Przykładem działań sieciowych jest Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, którą tworzy dwadzieścia dziewięć instytucji pomorskich. Innym przykładem jest program „Z Biblioteką do Kultury”, bądź społeczny projekt „Klub Czarnego Krążka”, „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur”. Obecnie biblioteka skupiona jest na realizacji kilku projektów społecznych, w tym „Strefie innowacji” – projekcie zainspirowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

D. Sroka

PODZIEL SIĘ