17 marca trwa w Słupsku I Zjazd Progresywnych Burmistrzów. Włodarze z 8 miast Polski przyjechali do Słupska, aby dyskutować na temat największych wyzwań, sukcesów i dobrych praktyk w reprezentowanych miastach, a także wybranych zagadnień związanych z modernizacją miast, określenie zasad i pól dalszej współpracy. Zjazd został zorganizowany w związku z mijającymi w tym tygodniu 100 dniami prezydentury Roberta Biedronia.

Nieruchomości

Na Zjazd zaproszenie zostali

Jolanta Fierek, burmistrzyni Czerska
Była prezes zarządu jednego z banków w Czersku. Jako burmistrzyni zasłynęła z decyzji o rozwiązaniu straży miejskiej. Chce budować społeczeństwo obywatelskie. Najważniejsze wyzwania to tworzenie lokalnych miejsc pracy oraz budowa bloków socjalnych dla mieszkańców.

Jacek Graczyk, burmistrz Ustki

Jedyny uczestnik naszego spotkania, który był już włodarzem miasta: w latach 2002- 2006 był burmistrzem Ustki – z którą Słupsk tworzy dwumiasto. Były dyrektor stoczni Ustka. Jedną z najważniejszych decyzji w tej kadencji było określenie i ogłoszenie priorytetów inwestycyjnych. Największym wyzwaniem jest dla niego budowa portu i utrzymanie statusu miasta jako uzdrowiska.

Beata Klimek, prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego
politolożka, samorządowczyni, radna miejska poprzedniej kadencji. Pierwsza kobieta prezydent w historii Ostrowa Wielkopolskiego i jedyna kobieta prezydent w Wielkopolsce. Koncentruje się na polepszeniu codziennej jakości życia mieszkańców, m.in. wprowadziła miejskie becikowe i bezpłatne przedszkola, obniżyła ceny za miejskie ciepło. Współzałożycielka powołanego niedawno do życia Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej.

Marek Materek, prezydent Starachowic

Politolog, były asystent eurodeputowanej Róży Thun. Najmłodszy prezydent miasta w historii Polski. Jedną z jego pierwszych decyzji było radykalne obniżenia pensji prezesowi i zastępcy miejskich wodociągów. Największym wyzwaniem jest dla niego sprawna realizacja dużych inwestycji.

Beata Moskal-Słaniewska, prezydentka Świdnicy

Była dziennikarka i przedsiębiorczyni, pierwsza w historii miasta kobieta sprawująca funkcję prezydenta. Stawia na dialog, więc na co dzień wypełnia treścią hasło „bliżej ludzi” i ich spraw. Za główne zadanie przyjęła zmianę katastrofalnej polityki mieszkaniowej miasta i podjęła decyzję o budowie mieszkań socjalnych.

Arkadiusz Nowalski, burmistrz Sejn

Były działacz społeczny, radny opozycyjny przez dwie kadencje. Zasłynął z pomysłu odzyskania części straconych przez miasto pieniędzy w wyniku braku nadzoru inwestycyjnego ze strony państwa. Chce, by Sejny stały się tętnica wymiany polsko-litewskiej na każdym polu, m.in. kulturowym, gospodarczym, politycznym.

Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza

Psycholog, zawodowo związany z instytucjami kultury, samorządowiec, były radny miasta. Jako prezydent kładzie nacisk na jawność działań władzy i partycypację społeczną. Najważniejsze cele to poprawa jakości życia mieszkańców: poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, rewitalizację dzielnicy staromiejskiej, przyspieszenie budowy dróg. Działania proinwestycyjne prowadzi wspólnie z samorządami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Monika Trzcińska

Burmistrzyni Braniewa
Polonistka, pracowała w Braniewskim Centrum Kultury, prowadziła też braniewską telewizję. Za najważniejsze wyzwanie uważa odpolitycznienie urzędu i większą partycypację obywatelska, m.in. poprzez promowanie referendów. Za priorytetowe zadanie uznała budowę drugiego mostu dla samochodów i znalezienie na realizację inwestycji pozabudżetowych funduszy

Moderacja: Pan Edwin Bendyk
redaktor i dziennikarz „Polityki”, autor książek, opracowań i bloga Antymatrix. Jeden z najbardziej progresywnych współczesnych publicystów.

PODZIEL SIĘ