Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju w Słupsku
31 maja – 3 czerwca
Słupsk, podobnie jak tysiące miast w całej Europie, włącza się w promowanie zrównoważonego transportu, lepszej jakości życia, innowacyjności, równości szans.
31 maja
Miasto w ruchu – festyn na Placu Zwycięstwa
Prezentacja najnowszych autobusów miejskich Scanii
kreatywne warsztaty recyklingowe
Plac przed Ratuszem, 11.00 – 15.00
1 czerwca
Spotkanie dla młodzieży: Młodzi z zieloną energią
Spotkanie ze słupską młodzieżą zaangażowną w rozwój nowoczesnych technologii związanych z zieloną energią. W centrum dyskusji znajdzie się prezentacja wybranych prac obecnych i byłych uczniów szkół średnich w Słupsku. To niezwykle inspirujące wydarzenie pozwoli nam zebrać w jednym miejscu młodych naukowców, którzy dzięki wsparciu szkolnych opiekunów sławią i będą sławić dorobek intelektualny zebrany w naszym mieście. Poza wykładami naukowymi będziemy mieli okazję podyskutować o tym, jak może wyglądać droga rozwoju ucznia/uczennicy domświatowej klasy naukowca.
Osoby prowadzące: młodzież szkolna wraz z opiekunami.
Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku sala 211
Godzina 9:30 – 12:00
Spotkanie dla dzieci: Ssaki Morskie – nasi zagrożeni sąsiedzi
Prezentacja poświęcona ssakom morskim. Dowiemy się:
- Co należy zrobić, kiedy zauważmy fokę na plaży?
- Ile najwięcej fok jednocześnie zaobserwowali wolontariusze Błękitnego Patrolu?
- Czym żywi się morświn? Jaką ma osobowość? Jakie największe zagrożenia czyhają na ssaki Bałtyku?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF – jedynej w swoim rodzaju grupy szybkiego reagowania, którzy pomagają ssakom i ptakom na polskim Wybrzeżu. Będzie interesująco, inspirująco i interaktywnie!
Osoba prowadząca: Monika Pietrasik – przyrodniczka pracująca w Fundacji WWF Polska. W Fundacji od 5 lat zajmuję się ochroną ekosystemów morskich. Z wykształcenia jest geografem.
Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku sala 212
Godzina 10:00 – 12:00
Debata: Nowe miasta kobiet – rola liderek w kreowaniu nowoczesnej polityki miast
Nowoczesna polityka miejska kształtowana jest coraz częściej przez kobiety: polityczki i aktywistki związane z ruchami miejskimi, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami kulturalnymi. Zmieniają one miasta, przykładając szczególną rolę do zrównoważonego rozwoju, równości szans, poprawy jakości codziennego życia, partycypacji społecznej.
Zapraszamy na debatę o nowych obliczach miast.
Uczestniczki:
Joanna Scheuring Wielgus – radna Miasta Torunia w kadencji 2014-2018, przewodnicząca klubu „Czas Mieszkańców”, kandydatka ruchu „Czas Mieszkańców” na Prezydenta Torunia w wyborach samorządowych w 2014r ( zajęła drugie miejsce, uzyskując 17,5% głosów). Prezeska Fundacji Win-Win.
Joanna Erbel – aktywistka miejska, działaczka polityczna, socjolożka, feministka, kandydatka Partii Zieloni na prezydenta m.st. Warszawy w wyborach samorządowych w 2014.
Marta Makuch – prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. Inicjatorka działań na rzecz równości szans, partycypacji i konsultacji społecznych, nowoczesnych modeli i praktyk współpracy pomiędzy samorządem a ruchami obywatelskimi.
Beata Maciejewska – pełnomocniczka Prezydenta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji. Współzałożycielka Zielonego Instytutu, prezeska Fundacji Przestrzenie Dialogu. Aktywistka społeczna związana z ruchem Zielonych, edukatorka, autorka książek.
Moderacja: Mikołaj Chrzan – redaktor naczelnym Gazety Wyborczej w Trójmieście.
Miejsce: Plac przed Ratuszem
Godzina: 17.00
2 czerwca
Prezentacja: Słoneczne szkoły w Słupsku
Spotkanie dla dyrektorów i dyrektorek słupskich szkół, podczas którego zaprezentowane zostaną możliwości czerpania energii ze słońca. Osoby zarzadzające placówkami oświatowymi będą miały okazję zdobyć niezbędną wiedzę pozwalającą na rozwój podległych placówek zgodnie z ekologiczną polityką miasta. Pośród szkół, które zadeklarują wolę współpracy zostanie wybrana jedna, w której Greenpeace zainstaluje panele fotowoltaiczne.
Prowadzenie: Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska. Doradza organizacjom i instytucjom w zakresie ochrony środowiska oraz polityki energetycznej. Brał udział w kampaniach, które zakończyły się sukcesem nie tylko z punktu widzenia ruchu ekologicznego, ale i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku sala 211,
Godzina: 8:30 – 9:30
Inauguracyjne posiedzenieRady Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji przy Prezydencie miasta Robercie Biedroniu, do której zaproszono ekspertów ze Słupska i całej Polski.
Urząd miasta, sala 212
Godz. 10.00-11.30
Słupsk – zielone miasto nowej generacji? Czy takiego miasta chcemy?
Otwarte spotkanie z ekspertami z całej Polski połączone z prezentacją diagnozy i wyniku badań fokusowych przeprowadzonych wśród mieszkańców. Dyskusja ma skupiać się na dalszych kierunkach rozwoju miasta w strategii do 2022 r.
Urząd Miasta, sala 211
Godz. 12.30 – 15.30
3 czerwca
Od kogo zależy zrównoważony rozwój?
„Słonie w pokoju, albo wyzwania świata paliw kopalnych”
*Szybko, coraz szybciej: życie w świecie wzrostu wykładniczego
*Powiązania: gospodarka-energia-środowisko
*Studia przypadków: ropa, węgiel, zmiana klimatu
*Ekstrapolując przeszłość w przyszłość – diagnoza drogi do przyszłości.
To tylko cześc tematów jakie poruszy nasz gość Marcin Popkiewicz z pracownikami słupskiego magistratu. Dyskusja poświęcona będzie globalnym zmianom w kontekście decyzji podejmowanych na szczeblu miasta.
Prowadzenie: Marcin Popkiewicz – absolwent wydziału Fizyki UW.Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko,
autor bestsellera „Świat na Rozdrożu”, redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl.
Miejsce: Urząd Miejski w Słupsku, sala 211
godz 9:00 – 12:30