„Niedźwiadek Szczęścia” jest figurką z bursztynu, którą znaleziono w okolicach Słupska w roku 1887. Według ówczesnych uczonych, którzy badali znalezisko – figurka niedźwiadka była amuletem łowcy niedźwiedzi, a rok jej powstania szacowano na lata od 1700 roku p. n. e. do 650 roku p. n. e. Tak więc figurka może sobie liczyć nawet 3700 lat.

Niedźwiadek od razu spotkał się z ogromną sympatią słupszczan i całych ówczesnych Niemiec. Szeroko pisała o nim ówczesna niemiecka prasa. Ze względów bezpieczeństwa wywieziono go do Szczecina, gdzie z uwzględnieniem szczególnych środków ostrożności umieszczony został w tamtejszym muzeum. W Słupsku natomiast, w Heimatmuseum stanęła wierna kopia niedźwiadka.Od początku z figurką związany jest pogląd, że przynosi szczęście. I rzeczywiście, od momentu, w którym go znaleziono miasto znalazło się w szczęśliwym dla siebie okresie. Intensywnie się rozwija, kwitnie handel, powstają nowe fabryki, browary, wznoszony jest nowy, neogotycki Ratusz, powstaje szereg niezwykle urokliwych kamieniczek, z których wiele zachowało się do dziś. To wtedy właśnie Słupsk uzyskał miano „Paryża Północy” czy też – według innych – „Małego Paryża” (Klein Paris).

Nieruchomości

Przed wojną na temat Niedźwiadka pisano wiersze, bajki i opowiadania. Jego miniaturki lub kopie można było kupić w każdej trafice. Słupsk zaczęto identyfikować z tym uroczym misiem.Ze względu na bezpieczeństwo bezcennego amuletu oryginał wywieziono jeszcze przed wojną do Szczecina, a pod koniec wojny – trafiła tam jego wierna kopia. Do 2009 roku figurka znajdowała się w niemieckim Stralsundzie, w tamtejszym muzeum.

Oryginalny "Niedźwiadek Szczęścia" ze szczecińskiego muzeum / fot. M.Słupczewski
Oryginalny „Niedźwiadek Szczęścia” ze szczecińskiego muzeum / fot. M.Słupczewski

Obecnie figurka znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. To ważny dla tego muzeum eksponat. W konkursie dla dzieci na nazwę otrzymała imię „Słupcio”. Chociaż tyle pozostało ze słupskiego adresu „Niedźwiadka Szczęścia”. Oryginalna figurka niedźwiadka we wrześniu 2010 roku tylko na jeden dzień pojawiła się w słupskim ratuszu. Na pierwszym piętrze ratusza możemy zobaczyć jej kopię.

PODZIEL SIĘ
CIT Słupsk
Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041