„Apteka Dworska” (Stary Rynek 5) to kamieniczka barokowa o funkcjach mieszkalno-handlowych. Zbudowana w 1783 r. na fundamentach z pierwszej połowy XVIII w. Fasada sześcioosiowa rozczłonkowana pilastrami, które nadały jej wertykalny charakter. 

Nieruchomości

Na piwnicach z XV/XVI w. ocalałych w pożarze miasta w 1718 r. wybudowano w 1723 r. lub w 1783 r. kamienicę zachowaną do dziś przy Starym Rynku 5, na najszerszej działce w zachodniej pierzei rynku. W 1852 r. właściciel, aptekarz dworu Stark wystąpił o zezwolenie na założenie komina (budynek był już dwupiętrowy). W 1860 r. właściciel aptekarz Taege wystąpił o przebudowę wozowni, stajni i bramy w podwórzu kamienicy. Rozległa działka apteki rozciągała się aż do ul. Bema (d. Paradiesstr.) i była wzdłuż granic budynkami gospodarczymi. W 1878 r. właściciel, aptekarz Fritsch miał zamiar wybudować 2 nowe izby na poddaszu. W 1885 r. nowy właściciel, aptekarz i radca miejski Kirscht w północnej części frontowego traktu urządza sklep budując zamiast okien parteru wejście do sklepu w 5 osi i witrynę w 6 osi elewacji. W 1897 r. właścicielka Maria Kirscht z domu Stark (nazwisko aptekarza dworu j.w.) zamierzała podłączyć kamienicę do wodociągu miejskiego. Wodociąg i kanalizację wykonał dopiero nowy właściciel, aptekarz Ernst Kirsch w 1905 r. (z tego roku pochodzi pierwsza inwentaryzacja całego budynku), który był właścicielem kamienicy przynajmniej do 1941 r. przebudowywał dom wielokrotnie. W 1920 r. parter apteki uzyskał wystrój wg. Projektu arch. Hansa Fieka, którego część przetrwała do dziś. W 1926 r. zdecydowano o likwidacji sklepu. W 1928 r. Ernst Kirscht wyremontował elewacje kamienicy. Powiadomił także Urząd Policji Budowlanej, że jego dom pozostaje pod ochroną zabytków.

Kamienica ta ocalała z pożaru starówki w 1945 roku wywołanego przez wojska Armii Czerwonej. Zachowała się, ponieważ była apteką, razem z okalającymi ją budynkami/

Po 1945 r. w kamienicy funkcjonowała apteka aż do 1965 r., kiedy to zamierzano adaptować ją na klub lekarza. W latach 1966-1987 na parterze istniała apteka szpitalna, na piętrze i poddaszu mieszkania. Od 1991 roku funkcjonuje tam apteka. A na piętrze podnajemcy mają gabinety lekarskie i laboratorium.

tekst: Karta zabytku będącej w dyspozycji Miejskiego Konserwatora Zabytków.

PODZIEL SIĘ
CIT Słupsk
Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041