Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest miejscem tętniącym życiem niezależnie od pogody czy temperatury. Zmieniające się tu pory roku wyznaczają jedynie rytm upraw ogrodów, wykaszania łąk i opieki nad zwierzętami. Szeroka oferta kulturalna i edukacyjna, nie ograniczająca się do tłumnie odwiedzanych imprez folklorystycznych, pozwala na realizowanie idei z jaką powstało muzeum. Każdego dnia poprzez wystawy czasowe, nawiązujące do historii i kultury regionu, ratuje się tu kulturę Słowińców – małej, odizolowanej od wpływów zewnętrznych grupy ludności kaszubskiej.
Na dziesięciu wystawach stałych prezentowane jest życie dawnych mieszkańców wsi, które prowadzili tam od przełomu XIX i XX w. do połowy XX w. Zwiedzający mogą zapoznać się z wyglądem wnętrz domostw i zabudowań gospodarskich, poznając przy tym codzienne zajęcia ówczesnej społeczności rybackiej. Natomiast mieszczące się tu Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej, będące nieodłącznym elementem zwiedzania, budzi w wielu wrażliwość na różnorodność kultur, zapraszając ich do „świata, który powoli odchodzi”.
Dodatkowe atrakcje, prowadzone przez malowniczy oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, to również imprezy plenerowe organizowane w muzeum, a także warsztaty i kursy rękodzieła ludowego.
„Muzealna Zagroda Słowińska w Klukach” rozpoczęła swoją działalność już w 1963 roku. Dziś jest to jedynie część otwartego dla zwiedzających terenu (zagroda Reimannów), który w 1984 roku uzyskał status Oddziału Muzeum Pomorza Środkowego, a w 11 lat później zmienił nazwę na tę, którą posiada do dziś – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Obiekty, które wyróżnić można na terenie muzeum to: zagroda Josta i Klicka z wnętrzami z przełomu XIX/XX w., wystawa rybołówstwa w zrekonstruowanym magazynie rybackim, chałupa z Żoruchowa z 1841 roku, XVIII-wieczna chałupa Charlotty Klück, w której mieści się ekspozycja Kuchni Pomorskiej, dwubudynkowa zagroda Alberta Klücka z Kluk Żeleskich z wyposażeniem z lat 30 XX wieku, zagroda Keitschicków, zagroda Reimannów, chałupy z Wierzchocina przerobione na karczmę, szałas rybacki z Mierzei Łebskiej z ekspozycją z lat 20 XX wieku, Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej mieszczące się w XIX wiecznej zagrodzie Anny Kötsch oraz w XIX-wiecznym ceglanym budynku byłej szkoły w Klukach.