Drugi listopada to dzień bardzo ważny dla Słupska i jego mieszkańców. Dzieje się tak ze względu na to, iż to właśnie dziś oddawane są do użytku pierwsze mieszkania, które wyremontowane zostały dzięki środkom z pomocy rządowej. Inne lokale zostaną wyremontowane do końca roku 2015 zgodnie z umową. Właśnie od tych informacji zaczęła się poniedziałkowa konferencja prasowa.
Brak mieszkań i bardzo długa lista oczekujących to jedne z największych problemów Słupska, z którymi prezydent zderzył się obejmując swoje stanowisko. Robert Biedroń przekazał, iż na listach mieszkaniowych na lokale socjalne oczekuje 350 gospodarstw domowych, natomiast na lokale mieszkalne oczekuje 370 gospodarstw domowych. Ponadto Miasto musi zrealizować 620 wyroków sadowych, w których zostało zobowiązane do wskazania lokalu socjalnego oraz ok. 100 pomieszczeń tymczasowych, w przypadku gdy osobom eksmitowanym sądy orzeczonym wyrokiem nie nadały uprawnienia do lokalu socjalnego, a komornik przystąpił do eksmisji.
Prezydent poinformował, że sprawa mieszkań to priorytet, który przy słabej kondycji finansowej miasta zmusił do szukania środków z zewnątrz, co na szczęście zakończyło się sukcesem. Zawarta w dniu 04 września umowa z Wojewodą Pomorskim na dofinansowanie realizacji przedmiotowego zadania, w kwocie udzielonej dotacji równej 3.360.000,00 (80% kosztów jego wykonania, 100% – 4.200.000,00 zł) stworzyła możliwość wyremontowania 105 lokali, które zostaną zasiedlone przede wszystkim przez gospodarstwa z list oczekujących.
Faktem podkreślonym przez prezydenta jest również to, że w remontowanych lokalach, w których jest to technicznie możliwe, zostaną zastosowane ekologiczne źródła ogrzewania. Dzięki temu po zakończeniu inwestycji mieszkania te będą miały następujące rodzaje systemów grzewczych: ogrzewania gazowe: 52 lokale, ogrzewanie elektryczne: 22 lokale, ogrzewania miejskie: 12 lokali. W ramach realizacji dofinansowanego zadania zlikwidowane zostanie 85 piecy kaflowych. Efekt ekologiczny w wyniku eliminacji powyższych źródeł węglowych ujmuje się w następujących wielkościach: zmniejszenie ilości ton spalanego węgla przez mieszkańców w ciągu roku – ok. 191 ton, co spowoduje zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery w ilości 366 ton/rocznie.
Na konferencji mówiono o tym, iż realizacja zadania to kompleksowe działanie, które przede wszystkim wpłynie na zwiększenie efektywności energetycznej lokali, zapewni komfort zamieszkania ich najemców. Wyremontowane ściany i podłogi, szczelne okna i drzwi to możliwość wykorzystywania i spalania mniejszej ilości każdego zastosowanego paliwa do ogrzewania mieszkań. Wpłynie to niewątpliwie na ograniczenie niskiej emisji w naszym Mieście.
Lokale oddawane będą do zasiedlenia sukcesywnie tj. ok.25% w listopadzie, ok. 25% w grudniu i ok. 50% w styczniu 2016r. Ich lokalizacja to m.in. ul. Niemcewicza, Mickiewicza, Długiej, Szarych Szeregów, Wyspiańskiego, Długosza, Kołłątaja, Armii Krajowej, Podgórnej, Sportowej, Wolności, Tuwima, Jaracza.
Osobami zaangażowanymi w projekt, którym na konferencji podziękował prezydent to Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która koordynuje te prace z kierownictwa oraz prezes Dorota Prus z PGM.
Na koniec spotkania z mediami prezydent przekazał informację zawierającą zaproszenie dla wszystkich mieszkańców na spotkanie w ramach konsultacji społecznych, na którym przedstawiony zostanie wstępny projekt budżetu na 2016 rok. Spotkanie odbędzie się 3 listpada o godzinie 16.00 w Sali 211 ratusza. Jak podkreślił włodarz miasta – Chcemy aby mieszkańcy zaangażowali się w tworzenie naszego budżetu, to dla nas bardzo ważne.