Debata pt.: „Europa w moim regionie: Droga do dobrej żywności”, organizowana w związku z Europejskim Tygodniem Regionów i Miast OPEN DAYS 2015, która odbyła się 13 listopada 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku zgromadziła kilkadziesiąt osób: dyrektorek słupskich przedszkoli, uczniów szkół gastronomicznych, pracowników publicznych instytucji i mieszkańców zainteresowanych dobrą żywnością. Organizatorem wydarzenia było Miasto Słupsk oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk.
Pośród prelegentów wystąpili m.in. Grzegorz Łapanowski – szef Fundacji Szkoła na Widelcu, który obecnie prowadzi telewizyjny program „Misja stołówka”, Jarosław Walczyk z Fundacji Klubu Szefów Kuchni, Agnieszka Danielewicz, dyrektorka Poradni Dietetycznej Instytutu Żywienia i Rozwoju Eligo oraz Mirosława Mazurkiewicz, dyrektorka Miejskiego Przedszkola „Słupski Chłopczyk” nr 19 w Słupsku, która koordynuje pracę na rzecz dobrej żywności w słupskich przedszkolach. Debatę poprowadziła Beata Maciejewska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Miasta, która koordynuje w naszym mieście kampanię na rzecz dobrej żywności pt.: „Moda na dobrą żywność”.
-
Dobra żywność zaczyna się od wykształconych kadr – mówił Grzegorz Łapanowski, który obecnie współpracuje z szeregiem stołówek szkolnych w Polsce. – Ważny jest też sprzęt. Nie da się ugotować obiadu na przyjęcie gości w domu, nie mając np. pieca. A co dopiero mówić o posiłkach dla setki osób. – dodawał. Wskazywał jednak, że najważniejsza jest chęć zmian i wiara w możliwość ich przeprowadzenia.
Jarosław Walczyk prezentował, w jaki sposób można zreorganizować pracę w stołówkach tak, aby kadra gotująca mniej czasu poświęcała wykonywaniu mechanicznych czynności a więcej pracy merytorycznej. Z kolei Beata Maciejewska podkreślała wagę wspierania lokalnych producentów żywności. – Jesteśmy naczyniami połączonymi, dlatego warto wspierać lokalny biznes. Jeśli producenci dobrej żywności z okolic Słupska rozwiną swoje biznesy, będą mogli godnie żyć ze swoje pracy, a dzięki temu będą też konsumentami usług proponowanych przez miasta – wskazywała.
Agnieszka Danielewicz, dyrektorka Poradni Dietetycznej Instytutu Żywienia i Rozwoju Eligo skupiła się w swojej prezentacji na sposobach edukacji dot. dobrej żywności, a Mirosława Mazurkiewicz podsumowała działania przedszkoli w zakresie wdrażania nowego modelu w Słupsku.
Dzięki kampanii „Moda na dobrą żywność” i niezależnie od ustawy dot. żywienia w stołówkach, miejskie przedszkola dbają o jak najwyższe standardy żywienia. W ramach działań odbyły się konsultacje z rodzicami, dyrektorami placówek, intendentami; przeprowadzono szkolenia dla kadry gotującej, zorganizowano spotkania lokalnych producentów i reprezentantów przedszkoli; skontrolowano jakość żywienia w szkołach.
Galeria: https://www.flickr.com/photos/europedirectslupsk/albums/72157660499893847