budżet

Budżet Słupska to temat trudny. Jesteśmy miastem, którego zadłużenie wynosi dziś ponad 276 milionów złotych. Podejmowane są kroki aby kwotę tę zmniejszać, czego ważnym elementem jest rozsądne planowanie budżetu na następne lata.

O kwestiach finansowych, inwestycjach, dochodach i wydatkach rozmawiano w piątek 18 grudnia na XIX Sesji Rady Miejskiej w Słupsku zwołanej na wniosek Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia.

Posiedzenie radnych podzielić można na dwie części. Pierwszą z nich było podjęcie uchwał – uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Słupska na 2015 rok, która wraz z autopoprawką została przez Radnych przyjęta jednomyślnie oraz uchwały w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Słupska na lata 2015-2030, zaakceptowanej większością głosów. Dzięki temu miedzy innymi uda się zwiększyć wydatki w części budżetu dotyczącej Teatru Lalki Tęcza.

Druga część obrad opierała się na zaprezentowaniu przez prezydenta i skarbnika miasta projektu Budżetu Miasta Słupska na 2016 rok oraz dyskusji z radnymi na ten temat.
Prezydent przedstawił na sesji następujące założenia zawarte w przygotowanym planie:

  • Dochody, które w planach miałoby osiągnąć w nadchodzącym roku Miasto to 439 milionów złotych, w tym  dochody bieżące w wysokości 413 milionów i dochody majątkowe na poziomie 26 milionów.
  • Wydatki po raz pierwszy od wielu lat miałyby być mniejsze niż dochody – w projekcie wynoszą około 422 milionów.
  • Zgodnie z powyższym nadwyżka wyniesie 17 milionów złotych (nadwyżka operacyjna 15 mln. złotych)
  • Odnośnie przychodów nie planowane jest zaciąganie nowych zobowiązań
  • Rozchody przeznaczone na spłatę kredytów itp.
  • 10 tys. przeznaczone zostanie dla NGO na realizacje zadań współfinansowanych ze środków UE lub innych środków zewnętrznych.
  • Planowane zadłużenie na koniec roku 2016 miałoby zgodnie z planem wynieść 260 milionów złotych (dziś 276 mln. 504 tys. 271 zł 64 gr)
  • Główne źródła dochodów to podatki od osób fizycznych i prawnych (PIT, CIT) w tym podatki lokalne 161 milionów, subwencje 125 mln., gospodarka mieszkaniowa 46 mln., pomoc społeczna 48 mln., transport 25 mln.
  • Wydatki na oświatę i edukację byłyby wyże niż w tym roku i wyniosły 170 mln – w najbliższym czasie przedstawione zostaną również propozycje zmian w zakresie systemu oświaty w naszym mieście. Wydatki na transport i łączność 44 mln., na pomoc społeczną 58 mln., na gospodarkę mieszkaniową 35 mln,. na administrację publiczną 25 mln., na gospodarkę komunalną 22 mln., na kulturę 14 mln. i na kulturę fizyczną 9 mln.
  • Inwestycje koncentrują się głównie na kontynuacji. W planach są projekty budowy i przebudowy ulic za kwotę 3 milionów złotych (między innymi: Zygmunta Augusta, Chrobrego, Zaborowskiej), a także dalsze odnawianie komunalnego zasobu mieszkaniowego (w tym roku oddano rekordową liczbę mieszkań, ten trend można utrzymać) – na owy cel ma zostać planowo przeznaczony około 1 mln. zł. Planowana jest przebudowa wiaduktu na al. 3-go Maja, budowa hali sportowo widowiskowej (należy w tym celu opracować dokumentację niezbędną do otrzymania pomocy finansowej od Ministerstwa Sportu), budowa oświetleń ulic i dróg wewnętrznych.
Nieruchomości

Radni zgłaszali swoje uwagi co do przedstawionego planu. Rozmowy na temat budżetu miasta trwają. Więcej już niedługo, bowiem na najbliższej sesji Rady Miasta.

 

PODZIEL SIĘ