pudełko chusteczek
Fot. FreeImages.com/David Lat

Ponieważ ostatnio obserwujemy wzrost zachorowań na grypę warto przypomnieć kilka faktów, które mogą być pomocne.

Nieruchomości

Grypa to choroba zakaźna wywołana wirusem grypy, która przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi i skażonymi powierzchniami (kropelki wydzielin zawierające wirusy przenoszone są na powierzchnie, których dotyka chory i mogą na nich przetrwać dłuższy czas).

Okres jesienno-zimowy jest czasem największej zachorowalności, a najczęstsze symptomy grypy to: wysoka gorączka, bóle głowy, ból gardła, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel i ogólne poczucie zmęczenia (u dzieci to także biegunka i bóle brzucha).

Jak można ograniczyć zagrożenie dla siebie i innych? Przede wszystkim stosuj się do zasad higieny osobistej: często myj ręce, unikaj dotykania oczu, ust i nosa nieumytymi dłońmi. Jeżeli to możliwe w okresie zwiększonej zachorowalności unikaj dużych skupisk ludzkich i kontaktu z osobami chorymi.

Wskazówki dla osób chorych

  • Jeżeli masz objawy grypy – zgłoś się do lekarza.
  • Jeżeli masz objawy grypy zostań w domu! Nie narażaj innych na zachorowanie.
  • Zakrywaj nos i usta chusteczką higieniczną, gdy kichasz i kaszlesz. Pamiętaj! Nie zasłaniaj ust i nosa dłonią (ułatwia to przenoszenie wirusów na inne przedmioty) – używaj chusteczki. Jeżeli akurat skończyły ci się czyste chusteczki do zasłonięcia użyj rękawa powyżej łokcia (stosując tę metodę chronisz inne osoby przed zarażeniem).
  • Użytą chusteczkę wyrzuć do kosza.
  • Postaraj się unikać przytulania, całowania i uścisków dłoni podczas powitań.
PODZIEL SIĘ