24 maja Urząd Miejski w Słupsku, jako pierwszy samorząd w Polsce, dołączył do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności. To podpisywana przez pracodawcę deklaracja, która zobowiązuje go do równego traktowania wszystkich pracowników oraz podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności.

Nieruchomości

P5246109

Karta Różnorodności powstała we Francji w 2004 r. Obowiązuje w w takich krajach Unii Europejskiej jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Niemcy, Szwecja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Estonia, Luksemburg oraz Czechy; promowana przez Komisję Europejską. Karta jest pisemną deklaracją, podpisywaną przez organizacje, firmy i instytucje, które zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyrażają gotowość do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia, działają na rzecz spójności i równości społecznej.

karta-01Cele i korzyści dla firm wynikające z podpisania Karty Różnorodności to m.in.: wdrożenie polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów: rekrutacji, dostępu do szkoleń i awansów, wynagrodzeń, godzenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym i rodzinnym oraz ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem. Ponadto, sygnatariusze Karty są zobowiązani do edukowania wszystkich pracowników, w szczególności kadry zarządzającej, w celu podnoszenia świadomości i wiedzy na temat przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi.

Urząd Miejski jest pierwszym samorządem w Polsce, który podpisał Kartę Różnorodności, w Słupsku politykę równego traktowania i zarządzanie różnorodnością czyli naczelne zasady Karty stosuje już firma BranQ, producent plastykowych pojemników.

Więcej informacji o Karcie Różnorodności można znaleźć na stronie www.kartaroznorodnosci.pl

PODZIEL SIĘ