Kampania „Moda na dobrą żywność” ruszyła w Słupsku w maju 2015 roku, a główny jej cel to jak najlepsze, zdrowe posiłki oparte o lokalne produkty dla 3300 dzieci, które codziennie z nich korzystają. Akcję zorganizowała Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta – Beata Maciejewska, a Prezydent Miasta – Robert Biedroń objął akcję honorowym patronatem wraz z Minister Edukacji Joanną Kluzik-Rostkowską.
W ciągu ostatniego roku odbyło się szereg spotkań i warsztatów:
1. spotkanie z reprezentantami rodziców dzieci z publicznych żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych. Zapoznano ich z założeniami kampanii „Moda na dobrą żywność” oraz wynikającymi z nich planowanym wydarzeniom (11.05.2015r.):
– konferencje m. in. dla dyrektorów i dyrektorek szkół oraz zaopatrzeniowców,
– warsztaty kulinarne dla kadry gotującej i firm cateringowych odpowiedzialnych za przygotowywanie posiłków w publicznych szkołach, przedszkolach i żłobkach,
– warsztaty dla multiplikatorów, w tym m. in. praktykantów szkolących się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku,
– warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży,
– konferencja podsumowująca projekt z udziałem realizatorów projektu, partnerów, a także ekspertów i ekspertek z Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, realizowana w ramach europejskiego projektu dot. różnorodnych polityk UE: „Open Days”.
2. Konferencja inaugurująca kampanię z udziałem dyrektorów przedszkoli i szkół (18.05.2015r.).
3. Warsztaty dla kadry gotującej w Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku – prowadzący Jarosław Walczyk (18-19.05.2015r.). Podczas spotkania zebrano również informację na temat potrzeb poszczególnych placówek dotyczących konieczności doposażenia przedszkoli w sprzęt kuchenny.
4. Spotkania grupy roboczej w sprawie prowadzenia kampanii „Moda na dobrą żywność” na zaproszenie Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Słupsk ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta (11.06.2015r., 25.08.2015r, 29.09.2015r.).
5. Spotkanie konsultacyjne, na które zaproszono ajentów oraz dyrektorów szkół podstawowych. Jego celem było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego zasad zbiorowego żywienia w placówkach szkolnych (12.08.2015r.).
6. Spotkanie przedstawiciela przedszkoli Mirosławy Mazurkiewicz oraz Magdaleny Tańskiej z SPMZOZ w Słupsku z dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku – Włodzimierzem Sławnym. Celem było uzyskanie pomocy w udostępnieniu bazy danych lokalnych producentów zdrowej żywności oraz wiedzy pozwalającej na rzetelną analizę pod względem zdrowotnym składników zawartych na etykietach opisujących produkty żywnościowe (16.09.2015r.).
7. Spotkania dla dyrektorów przedszkoli z producentami i dostawcami zdrowej żywności w celu wspólnego wypracowania stanowiska, mającego na celu wprowadzenia do jadłospisów produktów jak najlepszych gatunkowo oraz w miarę możliwości pochodzących od lokalnych producentów (26.10.2015r.).
8. Wypracowanie wykazu dostawców rekomendowanych przez placówki przedszkolne i umieszczenie go na oficjalnej stronie internetowej miasta Słupska.
9. Konferencja z udziałem realizatorów projektu, partnerów, a także ekspertów i ekspertek z Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, realizowana w ramach europejskiego projektu dot. różnorodnych polityk UE: „Open Days” (13.11.2015r.).
10. Cykliczne warsztaty w poszczególnych przedszkolach dla dzieci oraz rodziców.
11. Utworzenie kącików kulinarnych w przedszkolach, których celem jest wymiana przepisów opartych na zdrowych produktach.
12. Organizowanie na terenie przedszkoli festynów i konkursów propagujących zdrową żywność.
13. Nawiązanie współpracy z kucharzami z lokalnych restauracji (np.: wspólne wypiekanie pizzy, przygotowanie sałatek).
14. Zakładanie ogródków warzywnych w przedszkolach.
15. Uzupełnienie przez przedszkola listy producentów lub dostawców zdrowej żywności np.: warzyw, drobiu, miodu, soków.
16. Spotkania w placówkach z dietetykiem. Ukazały się gazetki ze zdrową żywnością, zakładki z przepisami na stronach internetowych oraz propaguje się zasady zdrowego żywienia na portalach społecznościowych (np.: Facebook).
17. Ankiety skierowane do dyrektorów, kadry gotującej przedszkoli i rodziców (kwiecień 2016r.). Z ankiet wynika, że rodzice w zdecydowanej większości dobrze oceniają kampanię i chętnie widzą jej kontynuację. Dla dyrektorów i dyrektorek przedszkoli są to akcje uzupełniające ich dotychczasowe działania i wiedzę. Zależy im przede wszystkim na poprawie kompetencji kadry gotującej oraz uzupełnieniu sprzętu gotującego w przedszkolach.
18. Warsztaty Szkoleniowe z produkcji zdrowych deserów w Centrum Kształcenia Praktycznego Pracowniach Gastronomiczno-Hotelarskich w Słupsku (19-20.04.2016r.). Szkolenie poprowadziła Monika Ignaciuk – technolog z firmy „Ambasador92” oraz Jarosław Walczyk – prezes fundacji Klubu Szefów Kuchni mecenasa sztuki kulinarnej, biorącego czynny udział w największych imprezach charytatywnych zarażając swoją pasją.
19. Centrum Kształcenia Praktycznego został objęty honorowym patronatem przez Klub Szefów Kuchni, firmę „Ambasador92” oraz „ZT Kruszwica”. W ramach patronatu odbywać się będą szkolenia dla nauczycieli, kadry gotującej oraz uczniów. Wykorzystując produkty z „Ambasador92”oraz ZT „Kruszwica”.
20. Pokazy kulinarne przedszkolaków w ramach kampanii „Moda na dobrą żywność” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Słupsku. Przygotowanie w trakcie trwania warsztatów 6 porcji degustacyjnych wybranej przez daną placówkę potrawy (24.04.2016r).
Spodziewane efekty:
a) Zmiany w żywieniu:
– wyeliminowanie niezdrowej chemii z diety dzieci; zupy gotowane na oliwie z oliwek, zamiast śmietany używanie jogurtu naturalnego, całkowite wyeliminowanie glutaminianu sodu, do przyprawiania potraw używanie tylko ziół i soli,
– zastępowanie słodyczy zdrowym jedzeniem: zamiast kremu czekoladowego – krem z awokado i kakao, samodzielne przygotowanie budyniów i kisieli, zamiast gotowych płatków śniadaniowych do mleka dodawanie kaszy jaglanej, zacierki, samodzielny wypiek domowych ciast: marchewkowego, burakowego, dyniowego,
– wprowadzenie do jadłospisu zdrowych produktów: cieciorki, soczewicy, kaszy jaglanej, makaronów pełnoziarnistych, mąki razowej, dyni,
– słodzenie potraw miodem,
– na drugie śniadania podawanie owoców suszonych, chipsów owocowych i warzywnych, jogurtów, miodu, owoców i marchewki, wprowadzenie do jadłospisu ryb dwa razy w tygodniu,
– przygotowywanie paczek świątecznych dla dzieci ze zdrowych słodyczy,
– przynajmniej jeden dzień w tygodniu podawanie śniadań w formie szwedzkiego stołu – dzieci mogą same przygotować sobie kanapki,
– bezwzględne respektowanie diet: bezglutenowej, bezmlecznej i diet związanych z alergiami pokarmowymi wychowanków.
b) Prowadzenie zajęć dotyczących zdrowego żywienia: piramida żywienia, zdrowie w witaminach, wiem co jem, zdrowa żywność bez tajemnic, itp.
c) Założenie ogródków– Zielono mi -w przedszkolach, szkołach jak i w domach (zielone balkony). d) Przygotowywanie przez dzieci i uczniów zdrowych przekąsek oraz śniadań do szkoły:
soki, koktajle mleczne, surówki, sałatki owocowo- warzywne, pieczenie owsianych ciasteczek.
e) Jarmark zdrowego odżywiania – Przedszkolna książka kulinarna –umieszczenie przepisów w zakładce na stronach internetowych placówek.
Kolejny etap kampanii już wkrótce!