Członkowie Słupskiej Rady Seniorów, osoby starsze przebywające w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza”, jego personel oraz szczególnie empatyczna młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku włączyli się w kampanię społeczną pn. „Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści”. Czynny udział seniorów i młodzieży w kampanii, był okazją do miło spędzonego czasu, któremu przyświecał cel edukacyjny i integracja międzypokoleniowa.
W Słupsku i Ustce trwa kampania społeczna, której celem jest walka z dyskryminacją przejawianą m.in. w mediach, w szczególności w Internecie. Działania partnerów Kampanii zmierzają do szerzenia świadomości oraz zmian postaw powszechnie uznawanych za łamanie praw człowieka a także umiejętności radzenia sobie ze stresem wynikającym z tych destrukcyjnych działań. Kampania powstała także w celu jednania ludzi, instytucji i organizacji pozarządowych chcących reagować na hejt.
Co to jest hejt? To m. in. obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie. Mowa nienawiści (ang. hate speech) to negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń. Narzędzie rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, takie jak: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobia, heterofobia), wiek (ageizm, adultyzm), światopogląd religijny (antysemityzm, chrystianofobia, islamofobia).
Rada Europy definiuje ten termin jako „wszystkie formy ekspresji, które rozpowszechniają, podżegają, wspierają lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, religijną, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści wynikające z nietolerancji, łącznie z nietolerancją wyrażoną za pomocą agresywnego nacjonalizmu i etnocentryzmu, dyskryminacją i wrogością wobec przedstawicieli mniejszości, imigrantów i osób obcego pochodzenia”.
Masz pomysł na przeciwdziałanie hejtowi? Dołącz do akcji, zgłoś się do wybranego Partnera.
- Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej
mail: comm-rep-pl-wroclaw@ec.europa.eu
tel. (48) 71 324 09 00 - Miasto Słupsk
Rafał Jeka
mail: r. jeka@um.slupsk.pl
tel. (59) 84 88 469 - Miasto Ustka
Piotr Wszółkowski
mail: pwszolkowski@um.ustka.pl
tel. (59) 81 54 329 - Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
Joanna Żuraw
mail: j.zuraw@bgsw.pl
tel.: 515 089 986 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku
Kinga Dziwisz
mail: k.dziwisz@mbp.slupsk.pl
tel. (59) 84 05 835 - Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje
Małgorzata Łosiewicz
mail: gosia@inspiruj.org
tel. 507 781 164 - Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku
Renata Kołosowska
mail: r.kolosowska@odn.slupsk.pl
tel. (59) 84 23 462 - Koło Naukowe Psychologiczno – Socjologiczne „Kilka słów o człowieku…”
– I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku
Maciej Maraszkiewicz
mail: kilka.slow.o.czlowieku@gmail.com - Akademia Pomorska w Słupsku
Wydział Nauk Społecznych
Piotr Modzelewski
mail: piotrmodzelewski@onet.pl
tel. 511 229 052 - Wydział Bezpieczeństwa Narodowego
dr Ewa Matuska
ewa.matuska@apsl.edu.pl
Więcej informacji na https://www.facebook.com/ZeroHejtu/(link).