W najbliższy weekend kolejny raz obchodzić będziemy „Dzień bez śmiecenia”. Z tej okazji Miasto Słupsk oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Słupsku po raz siódmy organizują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można wymienić na rośliny balkonowe i ogrodowe. Tym razem „Dzień bez śmiecenia” będzie miał w Słupsku szerszy wymiar, bo w ramach zintegrowanej edukacji ekologicznej do współorganizacji włączają się również Zielony Punkt, „Wodociągi Słupsk” Sp. z o. o., MZK Sp. z o. o., PGM Sp. z o. o. oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku. Akcja odbędzie się w sobotę 13 maja w godz. od 10:00 do 14:00 na terenie PSZOK Bałtycka EkoPrzystań przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku. Koordynatorem w Polsce „Dnia bez śmiecenia” jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Każdy, kto w sobotę odda w PSZOK przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny lub makulaturę, otrzyma sadzonki roślin. W tym roku będą to celozje, trzmieliny, pelargonie, eszewerie, bukszpany, cisy, jałowce, żywotniki, berberysy oraz drzewa i krzewy owocowe.
Wszyscy współorganizatorzy przygotują szereg atrakcji dla wszystkich uczestników „Dnia bez śmiecenia”. Będą pokazy sprzętu, a także zabawy i konkursy, w których będzie można zdobyć gadżety i upominki. Zachęcamy także wszystkich do przyniesienia niepotrzebnych książek, co zainauguruje wspólną akcję Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku i PGK Sp. z o. o. pod hasłem Re-Biblioteka, mającą na celu uratowanie niechcianych tomów przed wyrzuceniem do śmietnika.
Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.
Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska lub w zabudowie jednorodzinnej – do regularnie odbieranych worków. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.