„Słowa ranią…” to tytuł wystawy, która w miniony czwartek została zaprezentowana mieszkańcom Słupska, Ustki, okolic oraz turystom odwiedzającym nasz region.
Żyjemy dziś w czasach, w których prawdziwość stwierdzeń uzależniona jest od ich praktycznych skutków. W rezultacie zaistniałych zmian cywilizacyjnych nowe technologie coraz skuteczniej wypierają człowieka. Internet dał człowiekowi niespotykane i prawie nieograniczone możliwości tworzenia i wymiany treści.
Niestety Internet dał również nieograniczoną możliwość posługiwania się mową nienawiści – hejtem. Fala hejtu opanowała fora internetowe i media społecznościowe. Mowa nienawiści rani, obraża i wyśmiewa. W anonimowej przestrzeni Internetu, ujawnia się prawdziwa skala i siła rażenia nietolerancji. Wszechobecny hejt dotyczy wszystkich i wszystkiego: internautów, osób o odmiennej orientacji, statusie społecznym lub majątkowym, właścicieli i zarządców firm i instytucji, działaczy społecznych czy „przeciętnego Kowalskiego”.
Kampania Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści jest odpowiedzią na mowę nienawiści. Jej celem jest zwrócenie uwagi na powszechne prawo poszanowania wolności i godności człowieka. Kampania powstała w celu szerzenia świadomości, zmiany postaw i mobilizacji ludzi do wspólnego działania, by przyczynić się do przestrzegania praw człowieka.
Prezentowana wystawa przedstawia sylwetki mieszkańców Słupska i Ustki, którzy na co dzień spotykają się z mową nienawiści z powodu ich cech fizycznych, przynależności do określonych grup społecznych, poglądów religijnych, trudnych sytuacji życiowych i innych. Prace przedstawiają sylwetki osób, które są adresatami mowy nienawiści. Hejt stygmatyzuje te osoby, nie pozwala na swobodne funkcjonowanie w środowisku. Ogranicza, marginalizuje i zamyka we własnej przestrzeni, powodując osamotnienie.
Autorom prac zależy na zwróceniu uwagi lokalnych społeczności na nasilający się problem mowy nienawiści, braku lub niewłaściwej komunikacji, prowadzących do degradacji społecznej.
Zdjęcia zostały wykonane przez Michała Giedrojcia, słupszczanina, artystę, fotografa, absolwenta Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Wystawa została objęta patronatem NEVER AGAIN Association – Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ.
Miejsce wystawy: plac pomiędzy ratuszem miejskim a ul. Deotymy w Słupsku
Termin wystawy: 28.09 – 31.10.2017 r.
Organizatorzy wystawy: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.