Zapraszamy na spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Środowiska dotyczące Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Skierowany jest do on do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych.

Nieruchomości

Termin spotkania: 27 września 2018 r. o godz. 17.00.

Miejsce spotkania: Pomorski Urząd Wojewódzki – Delegatura w Słupsku, ul. Jana Pawała II 1, sala konferencyjna (III p.)

Specjaliści w przystępny sposób przybliżą założenia oraz zakres programu. W sposób warsztatowy przedstawiony zostanie sposób aplikowania do programu w tym rejestracja, określenie wielkości możliwego do uzyskania dofinansowania oraz proces wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Według informacji udostępnionych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wynika, iż w ramach programu będzie możliwe uzyskanie dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno, itp.) na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych:

– z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła),

– gazem ziemnym lub LPG,

– olejem opałowym,

– elektrycznością (w tym pompy ciepła),

– biomasą,

– węglem.

W przypadku źródeł zasilanych paliwami stałymi konieczne jest spełnienie przez źródło normy ekoprojekt (ecodesign). Źródła gazowe i olejowe muszą wykazać się klasą efektywności minimum A, z kolei pompy ciepła minimum klasą A+.

Montaż wyżej wymienionych źródeł może być również dofinansowany w obiektach nowobudowanych tj. nie oddanych jeszcze do użytku.

Oprócz montażu źródeł ciepła w ramach Programu możliwe będzie również pozyskanie dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne w obiekcie jednorodzinnym w tym na:

– docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,

– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,

– modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,

– montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,

– przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),

– montaż instalacji solarnych (kolektory słoneczne i fotowoltaika).

Wysokość dofinansowania zależna będzie od poziomu dochodów na członka gospodarstwa domowego i będzie wynosiła od 30% do nawet 90%. W razie potrzeby można będzie również skorzystać z preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie pozostałych kosztów kwalifikowanych zadania. W przypadku montażu instalacji solarnych dofinansowanie udzielane będzie jedynie w formie pożyczki.

Wnioski można będzie składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, nabór rozpocznie się w połowie września 2018.

PODZIEL SIĘ