Zarząd Infrastruktury Miejskiej podpisał umowy na przebudowę i budowę nowych parków
i skwerów miejskich w ramach projektu „Słupskie kliny zieleni – urządzanie terenów zieleni na obszarze miasta Słupska”.
Projekt „Słupskie kliny zieleni – urządzanie terenów zieleni na obszarze miasta Słupska” obejmie działania prowadzące do stworzenia 4 klinów zieleni ciągnących się od obrzeży miasta do jego centrum. Przedsięwzięcie składa się z ośmiu połączonych ze sobą zadań, a teren objęty inwestycją obejmuje łącznie ok. 15,20 ha w różnych częściach Słupska. Część działań realizowana jest w obszarze rewitalizacji lub na terenach przylegających.
Rewaloryzacja istniejących terenów zieleni w mieście oraz zagospodarowanie nowych przestrzeni pod parki i skwery spowoduje osłabienie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła, poprawę przewietrzania miasta i uzupełnienie zasobów wody podziemnej poprzez infiltrację. Ponadto wprowadzenie rodzimych gatunków roślin przyczyni się do zachowana różnorodności biologicznej Słupska. Idea projektu jest spójna z wizją miasta ujętą w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Słupska tj. „Miasta Bliskiego” – bliskiego przestrzenią i funkcjami miejskimi. Mieszkańcy zyskają nowe przestrzenie do wypoczynku wśród zieleni w bliskim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania.
Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, poprawy jakości środowiska naturalnego i kulturowego oraz poprawy ładu przestrzennego. Powstanie 6,04 ha dodatkowej powierzchni biologicznie czynnej.
W ubiegłym roku zrealizowano dwie z ośmiu planowanych w ramach projektu inwestycji. Zagospodarowano teren wokół Stawku Łabędziego w Słupsku i przebudowano ciąg spacerowy do
ul. Kaszubskiej. Przebudowane zostały ścieżki piesze, pojawiły się nowe nasadzenia roślin. Zagospodarowano przestrzeń rekreacyjną dla dzieci i dorosłych. Wymieniono ławki, śmietniki
i oświetlenie. Drugą inwestycją jest utworzenie skweru przy skrzyżowaniu ulic: Krasińskiego, Niedziałkowskiego i Solskiego.
W 2019 r. zrealizowanych zostanie kolejnych 6 zadań:
Park Zachodni (park linearny) – zagospodarowanie terenu przy ul. Marii Zaborowskiej
Park zlokalizowany zostanie na terenach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Niepodległości, graniczący od południa z ulicą Stanisława Szpilewskiego, a na północy z ulicą Marii Zaborowskiej. Północna część parku będzie miała charakter naturalnego ogrodu krajobrazowego.
Część południowa – tzw. serce parku, będzie miała charakter rekreacyjny dostosowany do potrzeb różnych grup użytkowników.
Park Wschodni (park linearny) – zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Hubalczyków
i Aluchny Emelianow
Założeniem projektu jest nadanie temu obszarowi funkcji rekreacyjnej, umożliwiającej uprawianie różnych form aktywności fizycznej. W tym celu stworzone zostaną dwie, równolegle biegnące ścieżki, jedna asfaltowa np. do jazdy na rolkach, druga odpowiednia do spacerów lub do uprawiania joggingu. Teren wzbogacony zostanie nowymi nasadzeniami wielopiętrowej i wielogatunkowej zieleni, opartej
na gatunkach rodzimych. Uwzględniono także gatunki owocujące, stanowiące pokarm dla zwierząt.
Powiększenie Parku Kultury, Sportu i Rekreacji o teren przy ul. Nad Śluzami
Obszar objęty zagospodarowaniem stanowić będzie połączenie między częścią rekreacyjną parku,
a sąsiadującymi z nim cennymi przyrodniczo terenami nadrzecznymi. Wprowadzona zostanie wielogatunkowa roślinność, która podkreśli walory terenów nadrzecznych. Pojawią się elementy małej architektury wykonane z naturalnych materiałów. Przeprowadzone zostaną prace pielęgnacyjne alei brzozowej (np. mikoryzacja korzeni drzew), które pozwolą zachować ten cenny element krajobrazu
dla kolejnych pokoleń.
Zagospodarowanie terenu przy ul. Lutosławskiego
Zadanie polega na odtworzeniu historycznego układu zagospodarowania terenu przy frontowej części budynku nr 4 i stworzeniu skweru miejskiego. Prace już częściowo zostały wykonane. Strefa parkingowa przeniesiona została sprzed budynku na zachodnią część działki, gdzie powstanie również strefa prywatna, dostosowana do potrzeb mieszkańców. Wschodnia część działki (frontowa) zostanie obsadzona roślinnością, pojawią się nowe ścieżki i mała architektura (m. in. ławki).
Zagospodarowanie terenu przy ul. Szafranka
Zadanie ujęte w projekcie jest poszerzeniem działań realizowanych w ramach budżetu partycypacyjnego. Polega na stworzeniu parku rekreacyjno-wypoczynkowego dla mieszkańców osiedla Westerplatte. Teren został już częściowo zagospodarowany: powstały nowe ciągi piesze, wydzielono strefy aktywności m. in. strefę piknikową. W najbliższych miesiącach obszar zostanie zagospodarowany zielenią i elementami małej architektury.
Do realizacji w projekcie „Słupskie kliny zieleni…” pozostało jeszcze zadanie polegające na odtworzeniu zieleni przyulicznej na obszarze Miasta Słupska. Aktualnie trwa procedura przetargowa. Zadaniem objętych będzie kilkanaście ulic w centrum Miasta znajdujących się w obszarze rewitalizacji: Kołłątaja, Mickiewicza, Niedziałkowskiego, Niemcewicza, Reymonta, Solskiego, Wandy, Małachowskiego, Tuwima, Paderewskiego, Moniuszki, Plac Zwycięstwa od strony Deotymy.
Wykonawcą prac związanych z realizacja Parku Wschodniego, Parku Zachodniego i skweru przy ulicy Lutosławskiego jest firma Krężel Sp. z o. o. z Kobylnicy. Zagospodarowaniem terenu przy ul. Szafranka zajmie się firma Ogrody s.c. z Bierkowa. Realizacja projektu zakończy się jeszcze w 2019 r.
Projekt „Słupskie kliny zieleni – urządzanie terenów zieleni na obszarze Miasta Słupska”, uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu dla działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, Typ II: Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.