W Urzędzie Miejskim 13 lutego spotkali się przedstawiciele instytucji związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem i porządkiem w naszym mieście. Dyskutowano o bardzo ważnych dla mieszkańców kwestiach i podsumowano miniony 2018 rok.
Członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta, to osoby reprezentujące: Miasto Słupsk, Radę Miejską w Słupsku, Prokuraturę Rejonową w Słupsku, Policję, Straż Pożarną, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Straż Miejską, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, Zarząd Terenowego NSZZ Policjantów KMP w Słupsku, Przedstawicielstwo Spcjalno-Zdrowotne Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Słupsku, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Słupska.
Dwanaścioro osób spotkało się aby wspólnie omówić następujące kwestie: stan bezpieczeństwa budowlanego na terenie miasta na 2018 rok, stan bezpieczeństwa miasta w zakresie ochrony pożarowej w minionym roku, stan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego miasta w 2018 r., a także aby zapoznać się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku na 2018, sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej za 2018 oraz Informacją Prokuratora Rejonowego o stanie przestępczości na terenie Miasta Słupska w 2018 i Informacją w zakresie działalności i funkcjonowania w 2018 r. Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku.
- Opowiadano o przeprowadzonych kontrolach takich jak np. 18 przeprowadzonych na obiektach przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, z których tylko cztery przypadki nie wymagały interwencji Nadzoru Budowlanego…
- Omówiono szerzej interwencje Straży Miejskiej, których w roku 2018 było 3914
- Policja mówiła także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym na terenie Słupska (w roku 2018 w Słupsku miało miejsce 90 zdarzeń drogowych, w których rannych zostały 94 osoby. Natomiast liczba kolizji wyniosła w sumie 1751)
- Straż Pożarna w minionym roku najwięcej zdarzeń odnotowała w marcu, kwietniu i maju – wynika to z wpływu warunków atmosferycznych, które często powodowały pożary traw, obszarów leśnych czy nieużytków rolnych
- Nadzorujące poziom wody w Słupii Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku w 2018 roku 13 razy realizowało procedury na skutek wzrostu stanu wody do stanów wysokich i ostrzegawczych i 37 razy zawiadamiało ZIM o uszkodzeniach i usterkach w infrastrukturze miejskiej
- Centrum Epidemiologiczne jako najczęściej występującą wśród Słupszczan chorobę zakaźną wskazało zachorowania grypopodobne i ostre zakażenie dróg oddechowych – w tym grypa
- Prokuratura Rejonowa podzieliła się informacją, iż w 2018 w stosunku do 2017 roku zmalała zarówno liczba rozbojów, kradzieży i wymuszeń, jak i liczba udziału w bójce czy pobiciu. Mniej w Słupsku odnotowano także spraw dot. nietrzeźwych kierowców czy wypadków drogowych.