Poniedziałkowa konferencja odbyła się w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Słupsku, który działa już w nowej siedzibie przy ul. Poniatowskiego 4a.
Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka Prezydent Miasta Słupska poinformowała, że zmiana siedziby wynikała m.in. z konieczności zniesienia barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnościami; nowa siedziba znajduje się na parterze, budynek zaopatrzony jest w stosowne podjazdy oraz wszelkie ułatwienia architektoniczne. Zwiększono także powierzchnię przeznaczoną na pomieszczenia biurowe oraz stworzono typowe archiwum dla akt orzeczniczych.
Kolejna informacja dotyczyła obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2019, do której wezwane zostaną osoby zameldowane w Słupsku na pobyt stały lub pobyt czasowy trwający powyżej 3 miesięcy.
Kwalifikacja wojskowa rusza 1 kwietnia br. i potrwa do 19 kwietnia br. (w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku przy ulicy Szarych Szeregów 8). Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia osoby od obowiązku stawienia się w odpowiednim miejscu i terminie celem uzyskania kwalifikacji wojskowej.
Pani Marta Makuch Zastępca Prezydenta Miasta Słupska przedstawiła wiadomości dotyczące m.in. konkursu na stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Termin naboru upływa 31 maja br.
Kandydaci na ww. stanowisko powinni posiadać:
– obywatelstwo polskie,
– wykształcenie wyższe magisterskie,
– udokumentowane doświadczenie w pracy na stanowisku kierowniczym (minimum trzyletnie) w instytucjach kultury lub w innych podmiotach związanych z zarządzaniem (np. w obszarze kultury, edukacji, sektorze kreatywnym, w organizacjach pozarządowych realizujących działania animacyjne i kulturalne).
Szczegółowych informacji nt. konkursu udziela Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Ważna wiadomość dotyczy ruszającej rekrutacji do żłobków prowadzonych przez Miasto Słupsk na rok 2019/2020; rekrutacja potrwa od 1 do 30 kwietnia 2019 br.
Do żłobka mogą być przyjęte dzieci, które:
– nie mają zapewnionej opieki domowej w godzinach pracy lub nauki rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka,
– ukończyły 20 tydzień życia i nie skończyły 3 lat (liczy się rok urodzenia).
Rekrutacja obejmuje dzieci urodzone w 2017, 2018 i 2019 roku i odbywa się w następujących placówkach:
Żłobek Nr 1 ul. Gen. Andersa 4 (tel 59 842 67 49),
Żłobek Nr 2 ul. 3- go Maja 78 (tel. 59 842 67 22),
Żłobek Nr 3 ul. Łukasiewicza 4 (tel. 842 67 67).
Informacja o pozytywnej decyzji dot.przyjęcia dziecka do żłobka będzie przekazywana telefoniczne w terminie 20 -30 maja br.
Przypomniano także o Orlikach funkcjonujących w naszym mieście. Zgodnie z obowiązującym prawem samorząd zobowiązany jest do:
– utrzymania obiektu w odpowiednim stanie technicznym
– zatrudnienie trenera środowiskowego (animatorów)
– udostępnienia obiektu nieodpłatnie
Od 1 marca 2019 czterej animatorzy zatrudnieni w Słupskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, którzy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 – 22.00. Pani Marta Makuch zachęcała do skorzystania z dostępności obiektów sportowych także w godzinach wieczornych.
Pan Rafał Szymański Pełnomocnik Prezydenta Miasta Słupska ds. Sportu przedstawił Pana Mirosława Witka, który zdobył Mistrzostwo Świata Weteranów w pchnięciu kulą,a także został i wicemistrzem w rzucie oszczepem. Jest to wyjątkowy sukces dla Miasta, Pan Mirosław Witek opowiedział o swoich dokonaniach, motywacji jaką jest dla niego nie tylko chęć zdobywania tytułów, ale i pozytywna rywalizacja z córką, Marceliną Witek – słupską oszczepniczka, którą wszyscy dopingujemy w jej drodze do uczestnictwa w Olimpiadzie TOKIO 2020.
W trakcie konferencji zaproszono mieszkanki i mieszkańców Słupska na premierowy spektakl pt. „Pomoc domowa”, którego premiera będzie miała miejsce 6 kwietnia br. na Dużej Scenie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
„Pomoc domowa” Marca Camolettiego to swobodna kontynuacja kultowego spektaklu „Boeing, Boeing” tego samego autora. Historia doświadczonej w męsko-damskich relacjach pokojówki, która musi zmierzyć się w nowym miejscu pracy z kolejnymi wyzwaniami, nie tylko zawodowymi, ale i osobistymi. Znakomita adaptacja Bartosza Wierzbięty i reżyseria cenionego i lubianego w Słupsku Alberta Osika to gwarancja świetnej zabawy!
Dodatkowo w imieniu Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica zaproszono na koncert pn. REQUIEM J.Ruttera, który odbędzie się 6 kwietnia br. w Kościele Mariackim o 19.30. Msza żałobna, której kompozycja cechuje się dość pogodnym nastrojem; nie emanuje z niej smutek, ale poczucie radosnego przejścia do życia wiecznego.
Na konferencji gościliśmy też Pana Michała Nowicza, Lidera akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku; opowiedział o prowadzonych w Akademii Pomorskiej w Słupsku działaniach zmierzających do zwiększenia liczby osób, które zarejestrują się jako potencjalny dawca. Sama procedura trwa tylko 15 minut, ale decydując się na ten krok dajemy w ten sposób szansę na uratowanie komuś życia i zdrowia.
Na koniec konferencji Pani Prezydent przypomniała o konsultacjach społecznych zadań ze Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2019 wybranych w ubiegłorocznym głosowaniu przez mieszkańców naszego miasta do realizacji. Sprawa dot. następujących projektów:
– „Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10″
Konsultacje potrwają od 27 marca br. do 17 kwietnia br.
– Zespół rekreacyjny u zbiegu ulic Gdyńskiej, Parkowej, Awstrica i Pogodnej w Słupsku Konsultacje potrwają od 25 marca do 16 kwietnia br.
-„Rozbudowa Parku Street Workout ″
Konsultacje potrwają od 12 kwietnia br. do 7 maja br.
–„Kliny zieleni na Zatorzu – ogrody sensoryczne”
Konsultacje potrwają od 28 marca br. do 18 kwietnia br,.
Konsultacje prowadzi Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku