„Srebrne Drzewko”, najbardziej prestiżową nagrodę w branży pomocy społecznej otrzymał Klaudiusz Dyjas, Dyrektor MOPR w Słupsku. Laureat odebrał nagrodę na uroczystej gali w Gdańsku.

Nieruchomości

Gala „Srebrnych Drzewek” obyła się 15 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w ramach konferencji „Efektywne rozwiązania w obszarze pomocy i integracji społecznej na przestrzeni ostatnich 20 lat”. Najbardziej prestiżową nagrodę w województwie pomorskim otrzymało pięciu laureatów, za wybitne i nowatorskie osiągnięcia w zakresie pomocy i integracji społecznej. „Srebrne Drzewko” osobiście wręczali laureatom Mieczysław Struk, Marszałek województwa pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska Wicemarszałek oraz dyrekcja Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Gdańsku.

Kapituła nagrody wyróżniła Klaudiusza Dyjasa za rozwój usług społecznych, działalność na rzecz seniorów oraz realizację projektów międzypokoleniowych, w tym promowanie dobrych praktyk.

– Bardzo dziękuję kapitule za docenienie moich 18 lat pracy – powiedział odbierając nagrodę Klaudiusz Dyjas – Chciałbym podziękować z tego miejsca osobom jakie spotkałam na swojej zawodowej drodze. Pani Elżbiecie Jacniackiej za to, że mnie w 2002 roku zatrudniła w MOPR w Słupsku w sekcji do spraw osób bezdomnych, gdzie z Adamem Koszutowskim, o którym trudno tutaj nie wspomnieć robiliśmy dobra robotę. Pragnę też podziękować osobom jakie były moimi szefami. Prezydentowi Maciejowi Kobylińskiemu, Prezydentowi Robertowi Biedroniowi, który mi zaufał obejmując prezydenturę w Słupsku, Pani Krystynie Danileckiej-Wojewódzkiej, która jest obecnie moją szefową, a także była dyrektorką mojego liceum, do którego chodziłem i dzięki takim ludziom jak ona, jestem właśnie tutaj. Dziękuję Marcie Makuch, która jest moim wiceprezydentem resortowym. Szczególne podziękowania kieruję do moich współpracowników, z którymi na co dzień pracujemy na rzecz osób potrzebujących pomocy. Tą nagrodę traktuję jako naszą wspólną.

W gdańskiej gali oprócz zebranych gości dyrektorowi MOPR towarzyszyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, wiceprezydent Marta Makuch, Violetta Karwalska dyrektor Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych oraz pracownicy MOPR.

Klaudiusz Dyjas swoją karierę w branży pomocy społecznej rozpoczął w MOPR w Słupsku, w lutym 2002 roku, w dziale do spraw osób bezdomnych. Kolejnym etapem jego kariery było tworzenie i prowadzenie przez pięć lat placówek socjalizacyjnych. Był ich dyrektorem. Od lipca 2013 roku jest szefem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. Pod jego egidą Ośrodek pozyskał 12 mln zł. z funduszy unijnych na rozwój usług społecznych w mieście. Powstały m.in. mieszkania wspierane, placówka wsparcia dziennego „Dom sąsiedzki” przy ul. Ogrodowej. Od 2014 roku wdrażany jest i unowocześniany system teleopieki, podnoszący bezpieczeństwo i ratujący nierzadko życie seniorom, osobom samotnym i niesamodzielnym.

Prywatnie szef MOPR jest zapalonym biegaczem oraz oddanym idei, honorowym dawcą krwi. Pytany skąd u niego bierze się chęć pomagania innym odpowiada – W ciągu życia widząc ile jest zła na świecie, po prostu człowiek chce aby tego zła było mniej. Zawsze reaguję, kiedy człowiek jest w potrzebie. Nierzadko jest to okupione dużym stresem ale nigdy jak coś złego się dzieje, głowy nie odwracam.

Pozostali laureaci gali zostali uhonorowani nagrodą „Srebrnego Drzewka za:

– Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie w Gdańsku – za zmniejszanie skali ubóstwa i wykluczenia społecznego, podejmowanie skutecznych działań w zakresie rozwiązywania problemu bezdomności oraz inspirujące rozwiązania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, a także wdrażanie i promowanie innowacji społecznych.

– Arkadiusz Kiemczyński, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Damaszce – za wybitne działania w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej oraz nowatorskie rozwiązania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

– Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku – za wybitne działania w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej, rozwój usług społecznych, działalność na rzecz rewitalizacji społecznej obszarów zdegradowanych oraz pracy ze społecznością lokalną, upowszechnianie idei ekonomii społecznej, w tym za rozwój systemu wsparcia podmiotów ekonomii społecznej oraz popularyzację świadczenia usług społecznych z wykorzystaniem elementów gospodarki społecznej, a także wdrażanie i promowanie innowacji społecznych.

– Kazimierz Gorlewicz, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie – za całokształt pracy w dziedzinie pomocy i integracji społecznej.

Poniżej w linku filmy prezentujące wszystkich tegorocznych laureatów:

https://www.youtube.com/watch?v=EVNqbdnPd-0&feature=emb_logo

PODZIEL SIĘ