Współpraca polsko-indonezyjska kwitnie od wielu lat. Nasz Słupski Ośrodek Kultury intensywnie rozwinął relacje mieszkańców naszego miasta z dalekim (w sensie odległości) krajem,ale tak bliskim w kontaktach międzyludzkich. Należy wspomnieć, że pomiędzy rokiem 1999 a 2009 słupski batik aż pięciokrotnie gościł w indonezyjskich galeriach sztuki.

Nieruchomości

Historię możemy zacząć od 1998 r. kiedy to Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zorganizowało w swojej galerii pierwszą warszawską wystawę batików „Magia Nusantary” , otwarta została pod patronatem ówczesnej ambasador Indonezji Nurainy Labde Hamimyar. Pojawiły się w niej prace Pracowni Batiku w Słupsku.

Prezentacje słupskiego batiku w Indonezji miały miejsce m.in w  2006 roku, ponownie ( bo takie wydarzenie miało miejsce już w 2001 roku) w Bentara Budaya w Yogyakarcie oraz na Festiwalu Dzieci i Młodzieży w Surabayi,a także w 2008 na Gramedia Expo w Surabayi.

Warto wspomnieć, że Pani Maria Hasiec -ikona w tym temacie – z Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury wzięła udział w uroczystym obiedzie wydanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na cześć Prezydenta Republiki Indonezji Pani Megawati Soekarnoputri.

W ubiegłym roku Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka Prezydentka Miasta Słupska gościła Panią Ambasador Republiki Indonezji J.E. Pani Siti Nugraha Mauludiah podczas uroczystych obchodów 30-lecia Pracowni Batiku.

Dzisiaj zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, podczas którego pięknie i malowniczo Pani Marta Makuch Wiceprezydentka Miasta Słupska oraz m.in. Pani Jolanta Krawczykiewicz Dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury opowiadają o Indonezji, technice batiku i wspaniałości tych wzajemnych relacji między naszymi krajami ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Słupska.

W tym roku będziemy obchodzić 65-lecie stosunków polsko-indonezyjskich, kiedy to każdy z nas będzie mógł podziwiać kunszt i piękno dokonań artystycznych Pracowni Batiku. A teraz zapraszamy do zapoznania się z filmem.

PODZIEL SIĘ