Uchwałą Nr X/64/2015 r. z dnia 29 kwietnia 2015 r. Rada Miejska w Słupsku nadała Annie Boguckiej – Skowrońskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska. Anna Bogucka-Skowrońska urodziła się w 1942 roku w Radomiu w rodzinie adwokackiej. Ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po aplikacji sądowej i adwokackiej od 1971 roku do dziś wykonuje w Słupsku zawód adwokata. Od początku związała się z demokratyczną opozycją, pomagała w tworzeniu Związku NSZZ „Solidarność”. Była doradcą struktur miejskich i regionalnych, współpracowała z prasą związkową (biuletynem „Solidarność Słupska”). W stanie wojennym internowana i represjonowana. Represje przez Służby Bezpieczeństwa stały się przedmiotem kilku postępowań Prokuratora IPN w Gdańsku przeciwko Służbie Bezpieczeństwa o zbrodnie komunistyczne na jej szkodę. W latach osiemdziesiątych jako adwokat broniła społecznie w kilkudziesięciu procesach politycznych takich działaczy opozycji jak: Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Bogdan Lis. W Słupsku prowadziła filię Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom organizując pomoc dla represjonowanych. Była też współpracowniczką Komitetu Helsińskiego w Polsce. Brała udział w Konferencji Praw Człowieka w Krakowie i w przygotowaniu założeń reformy prawa karnego dla Okrągłego Stołu. Była współzałożycielką słupskiego Komitetu Obywatelskiego, a z listy Komitetu Obywatelskiego Lecha Wałęsy została wybrana na senatora I kadencji odrodzonego Senatu. Była także senatorem II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i IV kadencji z ramienia Unii Wolności (w trakcie kadencji przeszła do klubu AWS). Z ramienia Senatu była współzałożycielką Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a w latach 1990-1993 Sekretarzem Generalnym. Stawała w obronie praw Polaków na Wschodzie i pomagała w integrowaniu całej emigracji z Macierzą. Współorganizowała Konferencję Kraj – Emigracja w Rzymie w 1990 roku pod auspicjami Jana Pawła II. Była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2007 do 2015 r. – Sędzią Trybunału Stanu.
Od 1981 r. jest członkiem władz krajowych Adwokatury, obecnie członkiem Wyższego Sądu Adwokatury.
Przez dwie kadencje była radną Rady Miejskiej w Słupsku. Pełniła funkcje Przewodniczącej Rady (2002-2006) i Przewodniczącej Komisji Porządku Publicznego, Przestrzegania Prawa i Spraw Obywatelskich (2010-2014 ).
Bierze aktywny udział w publicznych działaniach „Solidarności” w Słupsku. Od lat pomaga członkom „Solidarności”, prowadząc bezinteresownie sprawy represjonowanych, m.in. jest pełnomocnikiem pokrzywdzonych zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Chełminiacy 1982” w sprawie przeciwko gen. Ciastoniowi i innych za karny obóz wojskowy (internowanie) dla działaczy „Solidarności” w Chełmie.
Odznaczona:
- Odznaką „Zasłużony dla Adwokatury Polskiej” (1992)
- Zasłużona dla Województwa Słupskiego (1998)
- Zasłużona dla Miasta Słupska (2001)
- Medal „Solidarności” (2005)
- dwa Medale Ministra Sprawiedliwości (2010 i 2013) za Zasługi dla Niepodległego bytu Państwa Polskiego oraz za działalność Pro Bono
- Wielka Odznaka Adwokatura Zasłużonym (2013)
- Honorowe Odznaczenie „Solidarności”, tytuł „Zasłużona dla Solidarności” z odznaką (2014).
Otrzymała też kilka innych medali od stowarzyszeń i organizacji pozarządowych za działalność w opozycji antykomunistycznej oraz medali za zasługi dla różnych instytucji i stowarzyszeń solidarnościowych.
Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009)