Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej serdecznie zaprasza na wystawę Uli Wiznerowicz „Behind the Curtain”, Igora Przybylskiego „Uwaga! Pociąg!” oraz Marii Wrońskiej ,, …………… sam wędrowałem po tym świecie mroku.”

Nieruchomości

Wystawa Uli Wiznerowicz „Behind the Curtain” będzie czynna do 5 października 2013 r., od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 17.00. Espozycję przygotowano w Baszcie Czarownic w Słupsku, przy al. F. Nullo 8.

Ula Wiznerowicz (ur. 1986) absolwentka wydziału fotografii Middlesex University w Londynie. Zajmuje się bardzo osobistą marką fotografii, pracując głównie w obrębie portretu oraz reportażu humanistycznego. Wiznerowicz została jedną z czterech finalistów konkursu „New Sensation 2010”, organizowanego przez londyńską Galerię Saatchi oraz Channel 4. Częścią nagrody był film dokumentalny o nagrodzonych artystach, nakręcony i wyemitowany przez tę telewizję: http://jamesmh.net/697792/Ula-Wiznerowicz. Jej prace były wielokrotnie pokazywane w polskich i zagranicznych galeriach oraz nagradzane w międzynarodowych konkursach fotograficznych.

Wystawę Igora Przybylskiego „Uwaga! Pociąg!” można oglądać w Galerii Kameralnej w Słupsku przy ul. Partyzantów 31a do 5 października 2013 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00.

Na wystawę „Uwaga! Pociąg!” składają się wybrane prace z kilku ostatnich lat. Wszystkie są poświęcone kolei – bądź to pod postacią fragmentów czy portretów lokomotyw, bądź stacyjnych tablic czy części infrastruktury, od granic abstrakcji do precyzyjnych, realistycznych przedstawień. Uzupełnieniem obrazów jest projekcja, ukazująca w formie dokumentu niezwykły, kolejowy świat, który stał się powodem powstania obrazów i całej wystawy.

Igor Przybylski w 2002 r. uzyskał dyplom na ASP w Warszawie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego, obecnie w tej pracowni pracuje jako asystent. Od 2007 r. współpracuje z warszawską Galerią m2. Uczestniczył w ponad 70 wystawach solowych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Belgii, Niemczech, Słowacji, Stanach Zjednoczonych i Szwecji.

Wystawę Marii Wrońskiej ,, …………… sam wędrowałem po tym świecie mroku.” można zobaczyć w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, które mieści się przy ul. Zaruskiego 1a.
Wystawa będzie czynna do 5 października 2013 r., codziennie od 10.00 do 18.00.

Maria Wrońska w 1993 r. uzyskała dyplom w zakresie rzeźby w pracowni prof. Leona Podsiadłego w PWSSP we Wrocławiu.W latach 1992 – 1995 była asystentką prof. Alojzego Gryta. W latach 1996 -2007 pracowała pod kierunkiem ad. Waldemara Szmatuły. Obecnie pracuje na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP.

Maria Wrońska jest autorką kilkunastu indywidualnych wystaw, a na przestrzeni ostatnich lat brała także udział w blisko piętnastu pokazach zbiorowych. Wszystkie projekty wrocławskiej artystki, także te pokazywane w ramach prezentacji problemowych, są pieczołowicie przygotowywanymi realizacjami. Każda praca jest tworzona z myślą o konkretnym miejscu i czasie. Instalacje artystki i dzieła obiektowe cechuje poetyckość, hybrydalność i jednorazowość. To sprawia, że w jej przypadku praktykowanie sztuki zorientowanej na określoną przestrzeń – zarówno tę materialną jak i tę „duchową” – jest dyskursem bezinteresownym, co nie jest dziś zjawiskiem najczęstszym. Jedyny rodzaj uprawianej przez artystkę negocjacji to dysputa z sobą i z miejscem. Minimalistyczne obiekty i instalacje Marii Wrońskiej, tworzone jakby w duchu arte povera oraz poszukiwań optycznych – jakkolwiek niosą indywidualną sygnaturę – zawsze wchodzą w symbiozę z przestrzenią, wykorzystując jej potencjał, znaczeniowe nagromadzenie oraz historię.

„Praca w miejscu i z miejscem, chyba w ten sposób mogę najlepiej określić charakter moich działań. Nie są to miejsca przypadkowe. Bywają tymi, o których marzę. Czasami to te, których pragnę. Niekiedy to takie, które stają się moimi przez oswojenie. Przebywanie w wybranej przestrzeni staje się dla mnie swoistym dialogiem z nią. Odkrywamy się na wzajem. Mówimy do siebie. Mówimy o sobie. Milkniemy.” Maria Wrońska

PODZIEL SIĘ