Bogusław X Wielki, książę z rodu Gryfitów jest dla Księstwa Pomorskiego, ale także dla Słupska osoba ważną. Niektórzy historycy uważają jednak, że nie był dla Słupska dobrym księciem.

Nieruchomości

Bogusław X Wielki urodził się 28 lub 29 maja 1454 roku z w Słupsku (chociaż niektóre źródła mówią że w Darłowie). Zmarł 5 października 1523 w Szczecinie. Był synem Eryka II, księcia wołogoskiego, słupskiego i szczecińskiego oraz księżnej Zofii. Przydomek „Wielki” nadano Bogusławowi X ze względu na mądrą i dojrzałą politykę. Spośród wszystkich książąt pomorskich cieszy się do dziś największym uznaniem potomnych. Umocnił władzę książęcą przez utworzenie sądu nadwornego, centralnej administracji, kancelarii i urzędu marszałka. Zreformował dwór i zarząd księstwem. Książę uporządkował finanse, ożywił handel, a także zlikwidował rozbój na drogach. Uczynił Szczecin stolicą księstwa i siedzibą instytucji państwowych, skupiając centralne urzędy przy dworze książęcym oraz tworząc książęcą mennicę. Był inicjatorem przebudowy wszystkich książęcych zamków w księstwie – w tym słupskiego. Przeprowadził na Pomorzu Zachodnim reformę skarbu i administracji. W 1478 zjednoczył księstwa pomorskie.

Rządy księcia Bogusława X w Słupsku zaczęły się tym że 30 lipca 1476 książę potwierdził mieszczanom Słupska wszystkie ich posiadłości, przywileje i prawa. W tym samym roku przedstawił również decyzję o niepodejmowaniu budowy zamku w Słupsku, gdzie wcześniej taki projekt wysuwali jego książęcy poprzednicy.

Później jednak Miasto Słupsk i Bogusław wysuwali wobec siebie wiele pretensji, na gruncie których narastał spór. W 1481 książę oskarżał miasto o udzielanie ochrony mordercom wójta książęcego, dokonanie wespół z Kołobrzegiem zbrojnego najazdu na dobra rodu Borków, czynienie trudności książęcemu młynarzowi w kupnie i wywozie zboża, które było sprzeczne z prawem łowienia ryb w rzece Słupi, w tym także łososia, oraz naruszenie praw książęcych w zakresie jurysdykcji. W konsekwencji pomiędzy księciem a radą miasta doszło do zawarcia ugody, w której władca zobowiązał się do ochrony praw i przywilejów miejskich.

Jeszcze w latach 80. XV w. kolejne spory doprowadziły do wydania przez Gryfitę – całkowitego zakazu połowu na odcinku między Słupskiem a ujściem rzeki Słupi do morza. Miasto zostało również pozbawione prawa jurysdykcji w części, która należała do księcia.

Bogusław X występował jako rozjemca w sporach miasta z okoliczną szlachtą. Rozstrzygnięcia w tych sporach były z zasady korzystne dla miasta. Troszczył się o jego prawidłowy rozwój i pod tym względem Słupsk wiele mu zawdzięczał.

W roku 1505 po 29 latach od zapewnienia rady miejskiej w Słupsku, że nie będzie budował zamku w tym mieście, książę Bogusław podjął jednak jego budowę. W piśmie do tejże rady zaznaczał, że „ z tego nie powstanie żaden uszczerbek dla miasta, nie zostaną naruszone posiadane przywileje, ponadto nie powstanie żaden most, ani drzwi”. Chodziło o to, aby zamek budowany w linii murów miejskich nie naruszał struktury obronnej i prawnej miasta. W dwa lata później, 9 marca 1507 roku wybudowany jednopiętrowy zamek w stylu gotyckim został przekazany księciu.

PODZIEL SIĘ
CIT Słupsk
Informacja przygotowana przez Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku prowadzoną przez lokalną organizację pozarządową Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi - Kontakt: CIT Słupsk / ul. Starzyńskiego 8 / cit@pds.org.pl / tel. 59 7285041