Nawiązując do pojawiających się wątpliwości dotyczących wycinek zaplanowanych w ramach realizacji zadania inwestycyjnego obejmującego zagospodarowanie bulwarów rzeki Słupi wraz z przebudową ul. Szarych Szeregów wyjaśniamy:
-
Na obszarze realizacji inwestycji zinwentaryzowano 805 drzew (o obwodzie od kilku cm do ponad 400 cm – pomniki przyrody ) i skupin krzewów.
-
Do wycięcia przeznaczono 174 drzewa, ponownie o bardzo różnych obwodach, ponad 2/3 to drzewa o średnicy poniżej 30 cm, wiele z nich to młode samosiewy rosnące bezpośrednio w rejonie koryta rzeki i odrosty korzeniowe robinii białych w rejonie Sądu Rejonowego. Drzew o średnicy ponad 30 cm są 53 szt., z czego 15 to zamierające robinie białe.
-
Typując drzewa do wycięcia kierowano się następującymi kryteriami, kolejność odpowiada również wadze kryterium:
– kryterium nr 1: kolizja z obiektami mostowymi: drzewa rozsadzające np. przyczółki mostów, kładek – drzewa do usunięcia niezależnie od ich stanu zdrowotnego i niezależnie od realizacji inwestycji,
– kryterium nr 2: kolizja z istniejącymi i projektowanymi sieciami podziemnymi, drzewa (w większości stanowiące tzw. samosiejki) rozsadzające studzienki, rosnące bezpośrednio przy gazociągu, czy jak ma to miejsce na fragmencie Szarych Szeregów na wodociągu – drzewa do usunięcia niezależnie od ich stanu zdrowotnego i niezależnie od realizacji inwestycji.
– kryterium nr 3 – stan zdrowotny. W ramach kryterium wytypowano wszystkie drzewa z widocznymi ubytkami w pniu, zamierające (zwłaszcza robinie białe na wysokości Sądu Rejonowego – ponad 40 szt – w załączeniu fotografie), z objawami wewnętrznego murszenia.
Drzewa do usunięcia niezależnie od ich stanu zdrowotnego i niezależnie od realizacji inwestycji.
– kryterium 4 – bezpośrednia kolizja z nowym zagospodarowaniem terenu, obejmuje niewielką grupę drzew, zarówno zdrowych jak i w gorszej kondycji zdrowotnej, przede wszystkim w rejonie kładki na wysokości Baszty Czarownic i kładki przy MBP. Drzewa zdrowe z tej kategorii są realnymi „ofiarami” wspomnianej inwestycji. Stanowią one jednak tylko nieco ponad 2% zieleni rosnącej na tym obszarze.
Oczywiście, gdyby na bieżąco usuwać drzewa o złej kondycji zdrowotnej a samosiejkom nie pozwalać urosnąć do znacznych rozmiarów, obecnie temat by nie istniał. Trzeba mieć jednak na uwadze, że skarpy rzeki i spora część bulwarów to grunty należące do Skarbu Państwa – Wód Polskich, które nie są powołane do pielęgnacji zieleni publicznej. Dopiero na potrzeby prac na Bulwarach uregulowane zostały kwestie własnościowe i związane z tym faktem utrzymanie tych terenów.
Po zakończeniu inwestycji udział terenów zielonych praktycznie nie ulegnie zmianie, natomiast radykalnie zwiększy się bioróżnorodność. Wprowadzenie drzew i krzewów kwitnących oraz owocodajnych nie tylko wpłynie na atrakcyjność wizualną tego obszaru, ale także zwiększy jego walory przyrodnicze, w tym zwielokrotni bazę pokarmową dla ptaków i owadów zapylających. Jednocześnie dzięki procesowi mikoryzacji korzeni, pracom pielęgnacyjnym i zwiększeniu dostępu do światła słonecznego, zachowane drzewa w dobrej kondycji powinny przetrwać kolejne dziesięciolecia.
Podczas planowania wycinki uwzględniono także potrzebę odpowiedniego zadbania o drzewa będące pomnikami przyrody, z których część „walczy” o odpowiednie warunki z drzewami będącymi samosiejami, które przez lata wzrostu zaczęły nazbyt ograniczać przestrzeń najcenniejszym przyrodniczo i kulturowo drzewom.