23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Z tej okazji o godz. 12:00 w bibliotekach (Biblioteka Główna oraz Filie), szkołach, przedszkolach, instytucjach odbędzie się maraton czytania literatury krajów Unii Europejskiej!

Nieruchomości

Każdy kto ma ochotę może przyłączyć się do akcji i zorganizować czytanie w swojej placówce, firmie, lub organizacji. Takie osoby mogą skontaktować się z MBP, która informacje o takim przedsięwzięciu zamieści swojej stronie internetowej.

Zachęcamy także do udziału w „Pikniku czytelniczym”, podczas którego każdy będzie mógł zaprezentować fragmenty ulubionych książek.

Początek w samo południe przy bibliotece głównej (ul. Grodzka 3). W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych impreza odbędzie się w Dziale Multimedia.

Akcja „Cały Słupsk czyta” w oddziałach i filach MBP:

Filia nr 3, ul. Zygmunta Augusta 14

· Czesław Janczarski „Jak Wojtek został strażakiem” – czytał będzie strażak Straży Pożarnej w Słupsku;

Filia nr 6, ul. Romera 6

· Grzegorz Kasdepke „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”

Filia nr 8, ul. Br. Gierymskich 1

· Opowiadania: Pies, Wielkanoc, Nasz dom ze zbioru Marii Dąbrowskiej „Uśmiech dzieciństwa” – dla młodzieży z WTZ PZN i WTZ „Diament” czytać będą: Hanna Boczkowska i Przemysław Laskowski;

Filia nr 11, ul. Hubalczyków 8 – czytamy w szpitalu!

· Tomasz Jastrun: „Antoś i jeszcze ktoś”;

Oddział dla Dzieci i Młodzieży i Sekcja Multimedialna, ul. Grodzka 3

„Piknik czytelniczy” – niespodzianki dla dużych i małych ( mi.in. osoby niewidzące czytają brajlem).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

PODZIEL SIĘ