Ideą Centrum jest wspieranie uczestników w procesie odzyskiwania zdolności pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym, wiary w siebie i powrotu do pracy. Dzięki wprowadzeniu ustawy regulującej zatrudnienie socjalne stworzono możliwość wsparcia osób bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych oraz chorych psychicznie, pozbawionych długotrwałego wsparcia.
Zgodnie z ustawą, kompleksowa oferta zajęć, którą objęci są uczestnicy trwa 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy). W trakcie programu, uczestnicy zobowiązani są do codziennego odbywania zajęć po 6 godzin dziennie, konsultacji z doradcą zawodowym oraz gronem innych specjalistów mających wpłynąć pozytywnie na osoby będące uczestnikami CIS.
Osoby kończące udział w CIS mają możliwość preferencyjnego wejścia na rynek pracy, korzystając z przywilejów „zatrudnienia wspieranego”. Pracodawca zatrudniający absolwentów może liczyć na zwrot części wynagrodzenia w okresie pierwszych 12 miesięcy.
Centrum Integracji Społecznej w Słupsku w 2016 r. przyjęło 35 uczestników, a w 2017 r. planuje przyjąć 50. Reintegracja zawodowa odbywa się poprzez udział w czterech warsztatach:
- remontowo-budowlany – prace remontowe m.in. malowanie, układanie glazury oraz drobne prace budowlane.
- opiekuńczo-gospodarczy – opieka nad osobami zależnymi oraz sprzątanie
- konserwatorsko-porządkowy – pielęgnacja i porządkowanie terenów zielonych oraz drobne prace konserwatorskie
- wytwórczo-handlowy – reintegracja zawodowa odbywa się u pracodawców w zakładach usługowo- handlowych, produkcyjnych.
Tydzień w CIS podzielony jest na dwie części: 4 dni w tygodniu realizujemy reintegracje zawodową, a piąty dzień przeznaczony jest na reintegracje społeczną.
CIS w Słupsku w ramach realizacji reintegracji zawodowej może zaproponować wsparcie w zakresie swoich czterech warsztatów w obiektach pożytku publicznego. Centrum dysponuje własnymi narzędziami, transportem oraz podstawowymi materiałami potrzebnymi do wykonania drobnych prac.
CIS powstał dzięki realizacji projektu w ramach działania 06.01. Aktywna Integracja RPO WP na lata 2014-2020. Łącznie do 2018 roku kosztować będzie prawie 2,2 mln złotych. Wnioskodawcą jest Miasto Słupsk. Projekt realizowany jest w partnerstwie z MOPR w Słupsku, PUP w Słupsku oraz Stowarzyszeniem Horyzont. CIS rozpoczął swoją działalność od lipca tego roku.